W dobie pandemii koronawirusa i COVID-19 sterylizacja narzędzi medycznych w klinikach medycyny estetycznej oraz salonach urody nabrała nowego znaczenia. Jakie zalecenia dot. higieny i sterylizacji narzędzi są obecnie niezbędne dla gabinetów, które funkcjonują, a także dla salonów kosmetycznych, które otworzą się po kwarantannie? O tym m.in porozmawialiśmy z Kamilem Sikorskim, Dyrektorem ds. Rozwoju Biznesu w Enbio Group. Zapraszamy do oglądania programu Rozmowy z ekspertami. O biznesie beauty podczas pandemii koronawirusa.

 

Posłuchaj!

 

Tematy rozmowy z ekspertem:

  • Zasady higieny i sterylizacji w gabinecie po kwarantannie 
  • Na co zwrócić uwagę tworząc ciąg sterylizacyjny? 
  • Jakie narzędzia trzeba sterylizować? 
  • Czy można sterylizować maski ochronne? 
  • Gdzie trafią darmowe autoklawy firmy Enbio?

- W Polsce posiadaliśmy jak do tej pory bardzo rygorystyczne przepisy w kontekście przestrzegania zasad higieny w salonach kosmetycznych czy w zakładach urody. W porównaniu do krajów Europy Zachodniej te przepisy była naprawdę rygorystyczne. Żaden salon nie dostał zezwolenia od Sanepidu jeżeli nie został zachowany tzw. ciąg sterylizacyjny. A ten ciąg sterylizacyjny jest rzeczą kluczową jeżeli chodzi o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Czyli tak naprawdę przygotowywanie narzędzi w 100% sterylnych i jałowych, czy wyzbytych jakichkolwiek bakterii i wirusów. Ciąg sterylizacyjny, czyli miejsce gdzie można umyć narzędzia, następnie je zdezynfekować, osuszyć, a potem wysterylizować w pakietach oraz móc przechowywać takie sterylne narzędzia, które będą wykorzystywane przy obsłudze klientów.

- W momencie kiedy chce się powrócić do biznesu, do ponownego otworzenia swojego salonu kosmetycznego i czy salonu urody, lub gabinetu, gorąco zachęcamy, żeby ten ciąg sterylizacyjny stworzyć u siebie i te zabiegi przeprowadzać u siebie. W tym momencie szpitale są przeciążone, oraz jest mocno utrudnione przeprowadzanie sterylizacji w dotychczasowych podmiotach, jak również sam dostęp do szpitali będzie nadal mocno ograniczony.


- W momencie zakupu lub tworzenia takiego ciągu sterylizacyjnego po pierwsze należy być w kontakcie ze swoim lokalnym sanepidem, bo to jest pierwsze źródło informacji jak tak naprawdę to powinno wyglądać. W momencie zakupu autoklawu, najważniejsze, aby było to urządzenie spełniające wymagania sanepidu, posiadało certyfikacje Unii Europejskiej i spełniało wymagania dyrektywy ISO 13060, dedykowanej autoklawom wykorzystywanym w takich placówkach.


- Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, które jest ostatnio obserwowane w Internecie, jest propagowanie małych sterylizatorów na lampy UV, które można zakupić z Chin za 200-250 złotych. Z naszego punktu widzenia nie jest to sprzęt medyczny w 100%. Oczywiście istnieją autoklawy na lampy UV, ale to są zupełnie inne urządzenia o innych gabarytach i służące do innych celów. Tanie sterylizatory UV kuszą swoją niską ceną, ale nie są skuteczne i na pewno nie spełniają żadnych wymogów. Należy być bardzo ostrożnym w podejmowaniu takich decyzji.


- Nasza firma dysponuję najmniejszym autoklawem dostępnym na rynku, z najszybszymi programami, które wpasowują się w każdy salon, gabinet stomatologiczny czy medycyny estetycznej.


- W autoklawie powinny być sterylizowane wszelkie narzędzia, które pod czas zabiegu mogą spowodować nacięcie tkanki skórnej, ale również pomimo, iż ustawodawca tego nie wymaga również warto stosować do pęset, nożyczek, żyletek, maszynek (szczególnie w kontekście barberów, gdzie ten kontakt ze skóra jest bardzo bliski i powstają mikrouszkodzenia).


- Na co klient powinien zwrócić uwagę? Dobrą praktyką jest żeby pokazywać pakiety sterylizacyjne i otwierać je przy kliencie z narzędziami dedykowanymi na dany zabieg. To w 100% przekonuje klienta, że te narzędzia są sterylne, bardzo często gabinetu również pokazują klientom raporty sterylizacyjne i numer procesu sterylizacyjnego, który jest opisany na specjalnym raporcie oraz na pakiecie, zgodnie z wymaganiami sanepidu.


- Maseczki chirurgiczne jednorazowe nie powinno się sterylizować, gdyż z założenia służą do jednokrotnego użytku. Natomiast maseczki z wielorazowymi elementami stałymi i np. jednorazowym filtrem wymiennym (który to filtr należy utylizować zgodnie ze specjalną procedurą odpadów biologicznych) należy sterylizować zgodnie z zaleceniami producentów. Obecnie powstało dużo ręcznie szytych maseczek (brak oficjalnych producentów, brak zaleceń co do ich użytkowania) i zgodnie z zaleceniami Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej takich maseczek nie należy sterylizować, gdyż nie ma żadnych informacji czy też badań czy ta maseczka spełnia dalej swoja funkcję. Kolejną rzeczą jest to, że wszystkie maseczki szyte przez nieoficjalne podmioty traktowane są jako jednorazowe.

- Ponadto należy pamiętać, że każda maseczka użyta np. w szpitalach jest traktowana jako odpad biologiczny. Przed wyrzuceniem do śmietnika czy odpowiednich kontenerów maseczki powinny być poddane wstępnej sterylizacji, tzw. „sterylizacja brudna”. A więc tylko taka sterylizacja maseczek jednorazowych jest dopuszczalna według norm prawnych - poinformował Kamil Sikorski. 

 

Ekspert programu: 

Kamil Sikorski, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Enbio Group

Misją firmy Enbio produkującej autoklawy, od początku swojej działalności jest edukowanie z zakresu zasad higieny, dezynfekcji oraz sterylizacji. Firma uruchomiła w Europie – Enbio Academy, w ramach której prowadzi szereg działań edukacyjnych dla właścicieli salonów kosmetycznych, salonów tatuażu, piercingu, podologów i wszystkich osób zainteresowanych aspektami higieny w biznesie.