Prof. dr hab. n. med. Lidia Rudnicka opublikowała na profilu społecznościowym Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego komunikat, informujący o tym, że chlorochina (arechina), lek stosowany w dermatologii od wielu lat, uzyskał 13.03.2020 dodatkowe wskazanie rejestracyjne: "Leczenie wspomagające w zakażeniach koronowirusami typu beta takich jak SARS-CoV, MERSCoV i SARS-CoV-2." !

 

DLA PACJENTÓW CHORUJĄCYCH NA COVID-19

Wg informacji uzyskanej przeze mnie dziś od Pani Prezes Małgorzaty Adamkiewicz (Adamed) cały zapas został przekazany do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia w celu dystrybucji do szpitali.

Szpital może skierować wniosek do Ministerstwa Zdrowia w celu uzyskania leku z Agencji Rezerw Materiałowych.

 

DLA PACJENTÓW CHORUJĄCYCH NA TOCZEŃ

Lek nie będzie najprawdopodobniej w najbliższym czasie dostępny w aptekach dla indywidualnych pacjentów, w tym dla pacjentów chorujących na toczeń. W przypadku skończenia zapasów leku najlepiej podjąć próbę kontaktu z lekarzem specjalistą lub POZ w celu ustalenia alternatywnego leczenia.

W większości przypadków kilkutygodniowa przerwa w leczeniu Arechiną nie wpływa znacząco na ogólny przebieg choroby, choć może wystąpić w tym czasie nasilenie objawów.

 

 DLA PACJENTÓW CHORUJĄCYCH NA PORFIRIĘ SKÓRNĄ PÓŹNĄ

Lek jest stosowany poza wskazaniami rejestracyjnymi. W przypadku braku dostępu do leku jedynym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do Szpitala z Oddziałem Dermatologicznym (dotyczy szpitali, które nie zostały w całości przekształcone w szpitale chorób zakaźnych).

 

DLA PACJENTÓW CHORUJĄCYCH NA INNE CHOROBY DERMATOLOGICZNE:

Od poniedziałku 16.03 pod adresem e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lekarz udzieli ogólnych informacji na temat możliwości tymczasowego odstawienia leków w przypadku poszczególnych chorób dermatologicznych.

 

Produkcja leku trwa, więc jest szansa, że bezpośrednio po zabezpieczeniu najpilniejszych potrzeb osób zarażonych koronawirusem lek powróci do aptek.

 

Podpisano: Lidia Rudnicka

 

źródło: Prof. dr hab. n. med. Lidia Rudnicka/Polskie Towarzystwo Dermatologiczne https://www.facebook.com/PTDerm