Olej konopny stał się pożądanym kosmetykiem naturalnym pomagającym uporać się m.in. z łuszczycą, trądzikiem i stanami zapalnymi. Ku uciesze miłośników naturalnej pielęgnacji olej z nasion konopi siewnej nie wywołuje alergii ani nie zapycha porów, a przy tym leczy podrażnienia i redukuje niedoskonałości.


Do niedawna, całkiem niesłusznie, konopie siewne w Europie były niemalże na cenzurowanym – kojarzono je z indyjskimi, dlatego w przemyśle spożywczym i kosmetycznym wykorzystywano je dość nieśmiało. W ostatnich latach uległo to diametralnej zmianie.

Lista jego zastosowań jest bardzo szeroka. Nietrudno dostrzec, że łączy on właściwości kilku olejów, dlatego z roku na rok zyskuje sobie coraz większe grono zwolenników zarówno wśród posiadaczy suchej i wrażliwej, jak i tłustej i trądzikowej cery.

Polecamy też: Metody leczenia trądziku

 

Bogactwo kwasów tłuszczowych

Mało kto by się chyba spodziewał, że olej konopny plasuje się w ścisłej czołówce olejów pielęgnacyjnych. Około trzy czwarte jego składu stanowią bowiem nienasycone kwasy tłuszczowe, w szczególności kwas linolowy i alfa-linolenowy. Jakby tego było mało, proporcje kwasów omega-6 i omega-3 są idealne (3:1), dzięki czemu olej ten odbudowuje płaszcz lipidowy skóry i zapobiega transepidermalnej utracie wody. Znajdziemy w nim też takie kwasy, jak oleinowy, palmitynowy, stearynowy, gamma-linolenowy czy arachidonowy.

W oleju konopnym nie brakuje też minerałów (m.in. wapnia, magnezu, cynku, fosforu), witamin AE oraz B, a ponadto antyoksydantów, karotenu, protein, aminokwasów, fitosteroli i fosfolipidów. Taki skład czyni go idealnym środkiem przeciwzapalnym, antyseptycznym, regenerującym i ochronnym. Doświadczenie miłośników tego oleju pokazuje, że stosowany regularnie zapewnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, m.in. przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Polecamy też: B12 - "czerwona witamina" i jej wpływ na zdrowie fizyczne oraz psychiczne

Aplikowany na skórę suchą zapewnia jej nawilżenie, na wrażliwą – zwiększa funkcje ochronne, dojrzałą – zmniejsza ryzyko przedwczesnego powstawania zmarszczek, a na tłustą – reguluje wydzielanie sebum i zapobiega powstawaniu zmian trądzikowych. Jedyną rzeczą, jaka mogłaby kogoś zniechęcić, jest zapach – charakterystyczny korzenno-orzechowy, określany niekiedy jako wręcz ziołowy. Czego się jednak nie robi dla urody, a jak widać – olej konopny potrafi bardzo wiele.

 

Olej konopny w kosmetyce

W przeciwieństwie do wielu olejów o tak szerokim działaniu, ten stosunkowo szybko się wchłania i dobrze rozprowadza. Czasami nazywa się go nawet "suchym" olejem, jednak olej konopny lepiej stosować oszczędnie – w przeciwnym wypadku można odnieść wrażenie, że nie tyle nawilża, co wręcz natłuszcza. Jeśli tylko podejdziemy do tego właściwie, na bazie samego tylko oleju i kwasu hialuronowego można stworzyć własny, dostosowany do swoich potrzeb krem do twarzy, który przy regularnej aplikacji zniweluje powstawanie wyprysków i zaskórników, wygładzi skórę, zapewni jej odpowiedni poziom nawilżenia, a do tego zmniejszy widoczność porów i wyrówna koloryt cery.

Polecamy też: Dlaczego warto stosować naturalne kosmetyki?

W dawnej Azji, gdzie olej konopny stosuje się od setek, jak nie od tysięcy lat, traktowano go przede wszystkim jako środek do łagodzenia zmian skórnych. Tak się składa, że podobne zastosowanie ma on dzisiaj – olej przeznaczony jest głównie do pielęgnacji skóry wrażliwej, popękanej i atopowej. Skutecznie łagodzi świąd wywołany reakcjami alergicznymi. Dzięki coraz większej popularności naturalnych olejów w kosmetyce dostrzeżono jego kolejne zastosowania. Okazuje się, że olej konopny wzmacnia skórę po zabiegach z wykorzystaniem kwasów złuszczających, łagodzi oparzenia słoneczne, a do tego podrażnienia po depilacji czy nawet świąd będący efektem... ugryzienia komara.

Olej konopny można zarówno traktować jako samodzielny kosmetyk, jak i dodawać do takich produktów, jak balsamy do ciała, balsamy do ust, kremy przeciwsłoneczne, kremy do twarzy czy wytwarzane własnoręcznie mydła. Równie dobrze może być on dodatkiem do szamponów czy odżywek do włosów. Olej konopny bowiem nie tylko pielęgnuję skórę, ale i ułatwia rozczesywanie włosów, odżywia je, a stosowany na skórę głowy – poprzez poprawę krążenia krwi – przyspiesza ich wzrost.