Atrakcyjne opakowanie, oszałamiający zapach, cieszący oko kolor czy przyjemna konsystencja - w kwestii doboru kosmetyków każdy kieruje się innymi kryteriami. Niestety, coraz częściej słyszy się o niebezpiecznych składnikach używanych przez nas na co dzień produktów do pielęgnacji ciała. Kobiety skarżą się na objawy alergiczne: wysypkę, swędzenie, obrzęki. Warto zainteresować się naturalnymi kosmetykami, aby jak najbardziej ograniczyć wchłanianej przez organizm chemii.

 

Naturalne, czyli właściwie jakie? Nie chodzi bynajmniej o droższe “ekologiczne”, “organiczne” i opatrzone etykietką “bio” produkty. Bezpieczne i przede wszystkim skuteczne kosmetyki możemy przygotować w domu. Wystarczy kilka niedrogich składników o wyjątkowo dobrej opinii. Są super zdrowe, polecane przez dietetyków i pomogą nam uporać się z wieloma problemami skórnymi. Ich kojące i lecznicze właściwości są wykorzystywane od wieków.

 

Płatki owsiane - dla cery trądzikowej i skłonnej do wyprysków

Naturalne płatki owsiane (inaczej koloidalne lub górskie) to bomba witamin, pierwiastków i błonnika. Poranna owsianka z łyżeczką cynamonu (o cudownych właściwościach tej przyprawy poczytaj tutaj: Cynamon - super przyprawa dla zdrowia i urody) obniża poziom cukru we krwi i zmniejsza łaknienie na słodycze, co w dłuższej perspektywie polepsza wygląd naszej cery. Z wykwitami i trądzikiem możemy poradzić sobie również, stosując płatki owsiane jako maseczkę lub peeling. 

Płatki można przed zastosowaniem zewnętrznym zmielić w młynku do kawy lub blenderze, lecz nie jest to konieczne.

Aby przygotować maskę antytrądzikową lub do cery zanieczyszczonej i skłonnej do wyprysków, wystarczy czubatą łyżkę płatków połączyć z odrobiną gorącej wody. Owsianą papkę nakładamy na twarz oraz te partie ciała, na których pojawiają się wykwity. Po 20 minutach spłukujemy ciepłą wodą. Kurację należy powtarzać przynajmniej 3 razy w tygodniu.

Podobne działanie ma domowy peeling z płatków owsianych. Usuwa on martwy naskórek, oczyszcza pory i wygładza skórę. Płatki mieszamy z gorącą wodą i masujemy całe ciało. W skład peelingu może wejść również miód, oliwa lub cytryna - w każdym przypadku otrzymamy kosmetyk o innych właściwościach, które opisujemy w kolejnych akapitach.

 

Miód - dla cery zmęczonej i pozbawionej blasku

Nikogo nie trzeba przekonywać, że miód - oczywiście ten naturalny - to samo zdrowie. Do pielęgnacji skóry oraz leczenia drobnych ran używany jest od czasów starożytnych. Dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych i soli mineralnych odżywia skórę i zapewnia jej odpowiedni poziom wilgotności. Ma także właściwości antybakteryjne i detoksykacyjne, dzięki czemu pory zwężają się, naczynka wzmacniają, a cera nabiera blasku.

I tak, maska Kleopatry o właściwościach odżywczych i nawilżających, zawiera wyłącznie miód naturalny, który nakładamy na twarz na kilkanaście minut. Jeśli miód jest zbyt gęsty (wszystkie naturalne miody wysokiej jakości krystalizują!), podgrzewamy go na małym ogniu aż do uzyskania pożądanej konsystencji.

Miód nawilży oczywiście całe ciało, a jeśli połączymy go z płatkami owsianymi, otrzymamy peeling oczyszczająco - odżywczy. Zaś dwie łyżki miodu wymieszane z dwoma łyżkami oliwy z oliwek to maska wzmacniająca dla włosów pozbawionych blasku i łamliwych. Nakładamy ją na skalp, zostawiamy na kilkanaście minut, po czym spłukujemy i myjemy włosy szamponem.

Latem miód możemy stosować jako remedium na popękane, spierzchnięte z powodu słońca usta.

 

Oliwa z oliwek - dla cery suchej i skłonnej do zmarszczek

Oliwa to kolejny super produkt o zbawiennym działaniu dla zdrowia i urody. Bogata w zdrowe kwasy tłuszczowe, stanowi wspaniały naturalny nawilżacz. Zawarta w niej witamina E, wnika w głębokie warstwy skóry, przeciwdziałając i likwidując zmarszczki. Aby nie utraciła swoich właściwości, oliwę należy trzymać z dala od słońca i najlepiej kupować ją w butelkach z ciemnego szkła lub puszkach. Przechowywana w lodówce, oliwa naturalnie mętnieje, nie oznacza to, że jest zepsuta.

Oliwę stosujemy jako wielofunkcyjny kosmetyk. Świetnie sprawdza się jako maska do twarzy oraz balsam do ciała, przy czym należy pamiętać, że wchłania się wolniej niż kupiony w drogerii produkt. W postaci maski nakładamy ją w połączeniu z miodem lub cytryną - zarówno na twarz, jak i włosy.

Płatki owsiane wymieszane z kilkoma łyżkami oliwy utworzą oczyszczająco - nawilżający peeling.

 

Sok z cytryny - dla cery z przebarwieniami, o nierównym kolorycie

Dietetycy od lat zachęcają do picia wody z cytryną - zwłaszcza po przebudzeniu i na czczo. Ten wspaniały napój nawadnia i odkwasza organizm, a sok z cytryny od zewnątrz - dzięki zawartości witaminy C - pobudza skórę do produkcji kolagenu. A zatem resztki cytryn najlepiej wykorzystać jako kosmetyk.

Cytrynowy sok ma silne właściwości rozjaśniające i zmiękczające, a kwasy owocowe w nim zawarte złuszczają martwy naskórek. Maseczka z dwóch łyżek soku oraz oliwy (lub miodu) - stosowana regularnie - pomoże pozbyć się skórnych plam i przebarwień. Nie należy jej jednak stosować przed opalaniem!

Cytryna wcierana w łokcie, kolana czy pięty, zmiękczy naskórek i rozjaśni go.

 

Aloes - dla cery wrażliwej i skłonnej do alergii

Ostatnia pozycja na naszej liście to jedna  z najzdrowszych roślin na świecie. Już starożytni odkryli jego silne kojąco-lecznicze działanie i stosowali w formie okładów na oparzenia, rany i skaleczenia. Aloes przyspiesza regenerację naskórka dzięki antyseptycznym i przeciwgrzybicznym właściwościom.

100 proc. naturalny sok z aloesu to wydatek rzędu kilkunastu złotych. Badania potwierdzają, że stosowany jako tonik lub nakładany na skórę (wtedy należy nasączyć sokiem bawełniane waciki lub watę), łagodzi skutki alergii, takie jak wysypka, pomaga też w pielęgnacji skóry atopowej.

 

Uwaga: Osoby korzystające z zabiegów estetycznych w gabinetach medycyny estetycznej albo będące w trakcie leczenia dermatologicznego, powinny konsultować z lekarzem stosowanie wszelkich kosmetyków naturalnych oraz tych z drogerii.