Przekrwione białka, spuchnięte powieki i wrażenie piasku w oczach - to objawy m.in. zbyt długiej ekspozycji na słońce. Aby nasze oczy były pełne blasku, musimy się o nie zatroszczyć.

 

Dym papierosowy, suche powietrze z klimatyzacji, wpatrywanie się w ekran komputera przez pół dnia - na delikatny narząd wzroku oddziałuje negatywnie wiele czynników. W sezonie letnim dochodzi do tego intensywne słońce i jeśli nie mamy w nawyku noszenia okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem, to nasze oczy narażone są na duży stres. Pieczenie, nieostre widzenie czy spuchnięte powieki to objawy tego, że należy o nie zadbać. Również po to, by nie narazić się na poważne choroby wzroku.

 

Okulista nie tylko od święta

Wymienione powyżej, pozornie niegroźne symptomy zmęczenia oczu mogą być zwiastunem poważnych schorzeń - niektóre z nich może cofnąć już tylko operacja. Dlatego regularne wizyty u okulisty są tak istotne - zwłaszcza dla osób, które znajdują się w gronie osób zagrożonych dziedziczonymi chorobami oczu. Inaczej nazywa się je wadami wrodzonymi - rodzimy się z nimi, dziedzicząc schorzenie po rodzicach lub - w przypadku kobiet - mogą się one pojawić, jeśli występują problemy z przebiegiem ciąży. Należą do nich astygmatyzm, katarakta (zaćma), jaskra oraz krótkowzroczność.

 

Pokarm dla oczu

Odpowiednie produkty wspomagają prawidłowe działanie narządu wzroku. To one sprawiają, że oczy są błyszczące, a wzrok trudniej się męczy. Sięgamy więc po:

  • Produkty z dużą zawartością luteiny i zeaksantyny (np. zielone warzywa, takie jak szpinak, jarmuż, kapusta włoska, brokuł, natka pietruszki),
  • Produkty bogate w witaminę C (np. cytrusy, papryka, kiwi, słodkie ziemniaki).
  • Jagody (borówka czernica) - są absolutnym faworytem w trosce o zdrowe oczy ze względu na zawartość bardzo silnego antyoksydantu w postaci aż 14 rodzajów antocyjanów – związków zwiększających elastyczność naczyń włosowatych i uszczelniających nabłonek.
  • Ryby i owoce morza, awokado - zawierające cenne kwasy omega-3.
  • Produkty bogate w witaminę A, E - jajka kurze, mleko, warzywa i owoce z czerwoną lub żółtą skórką.

 

Daj oczom odpocząć

Kiedy wpatrujemy się w ekran komputera przez dłuższy czas, zapominamy mrugać, przez co oko łatwo wysycha. Spróbuj odwrócić wzrok od ekranu na 20 sekund raz na 20 minut. Najlepiej popatrzeć na widok za oknem, ale jeśli pracujesz w pomieszczeniu bez okien, postaw zieloną roślinę w pobliżu stanowiska pracy. Zieleń relaksuje bowiem zmęczony wzrok.

Gdy nienawilżone oczy dają nam się we znaki (na przykład odczuwamy wrażenie piasku pod powiekami), trzymajmy pod ręką krople nawilżające lub tzw. sztuczne łzy. Pomaga też przemycie oczu ciepłą wodą. Idealnie byłoby zrobić krótki spacer w trakcie pracy, aby przewietrzyć oczy i po prostu popatrzeć w dal.

 

Odpowiednie oświetlenie

Nawet jeśli lubimy kameralne oświetlenie, to zdrowiej oglądać telewizję przy zapalonym świetle -  wtedy wzrok męczy się znacznie wolniej. Pracowanie wyłącznie przy świetle emitowanym przez ekran komputera jest zdecydowanie niezdrowe dla naszych oczu, chyba że mamy obok duże okno, a na dworze jest jasno. Zdecydowanie unikaj świetlówek, które emitują światło migające. Zdrowsza jest tradycyjna żarówka lub energooszczędne świetlówki kompaktowe.

Osoby z wadą wzroku powinny zainwestować w okulary z antyrefleksem, które chronią oko przed falami elektromagnetycznymi emitowanymi przez monitory i ekrany.

 

A jeśli światła jest zbyt wiele, czyli kiedy opuszczamy pomieszczenie, pamiętajmy o okularach przeciwsłonecznych. Zatrzymują one do 99 proc. szkodliwego promieniowania UV. Oczywiście o ile naprawdę mają odpowiedni filtr.

 

Okład na oczy

Dla zmęczonych oczu ulgą będzie odpowiedni okład. Nie muszą to być drogie preparaty. Wystarczą schłodzone plasterki ogórka położone na powieki lub zużyte torebki czarnej lub zielonej herbaty (także schłodzone).

Na opuchliznę i cienie pod oczami dobrze kupić żel ze świetlika (lub krople ze świetlikiem). Obkurcza on naczynia krwionośne i działa kojąco na skórę.

Gdy oczy są podrażnione i swędzą, możemy zaparzyć rumianek lub koper włoski i zrobić kompres na oczy z nasączonych naparem wacików.