Mikroskop w stomatologii pojawił się całkiem niedawno. Jest to urządzenie optyczne, które umożliwia leczenie zębów w powiększeniu. Najczęściej wykorzystywany jest w endodoncji. Jest to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem kanałowym.

 

Przebieg leczenia pod mikroskopem z punktu widzenia pacjenta nie różni się znacznie od leczenia tradycyjnego. Jedynie pozycja pacjenta powinna być leżąca, gdyż konieczne jest prawidłowe ustawienie mikroskopu. Jest to leczenie bezbolesne.

Większość pacjentów zastanawia się „po co jest ten mikroskop?”.  We współczesnej stomatologii jest to urządzenie niezbędne do przeprowadzenia precyzyjnego, dokładnego, estetycznego leczenia kanałowego zębów.

Co to jest leczenie kanałowe? Każdy ząb zbudowany jest z korony (to co widzimy) i korzeni (to co jest pokryte przez dziąsła). W korzeniach zębów biegnie system różnorodnych kanałów, w których znajdują się naczynia i nerwy, opowiadające za czucie zęba. Kiedy zniszczenie zęba sięga jego wnętrza (czyli systemu naczyniowo-nerwowego) pacjent czuje silny ból. Jest to alarm, że prawdopodobnie będzie potrzebne leczenie kanałowe. Leczenie to polega na usunięciu z kanałów zęba ich zawartości, która została zakażona i wypełnieniu ich odpowiednim materiałem.

Ze strony stomatologa takie leczenie nie jest proste. Wymaga od lekarza odpowiedniej widoczności, precyzji oraz estetyki leczenia. Każdy kanał korzenia zęba jest inny i bardzo rzadko bywa prosty. Najczęściej kanały są zakrzywione, bardzo wąskie, niedrożne, trudne do leczenia.

Dzięki zastosowaniu mikroskopu możemy uratować taki ząb, ochronić go przed usunięciem. Takie leczenie umożliwia zwiększenie trwałości i skuteczności leczenia. Daje możliwość pacjentom leczenia według najwyższych i najnowszych światowych standardów.

Endodoncja mikroskopowa pomaga w uzyskaniu estetyki leczenia kanałowego. Stomatolog może wykryć każdą nieszczelność wypełnienia, dostrzec próchnicę w miejscach trudno dostępnych. Doskonała widoczność pola zabiegowego umożliwia zwiększenie precyzji podczas leczenia.

Leczenie kanałowe w powiększeniu jest kolejnym etapem ewolucji w stomatologii. Leczenie to staje się sztuką, która opiera się na dokładności, trwałości i estetyce. Umożliwia bardzo rzetelne, wszechstronne diagnozowanie oraz precyzyjne leczenie. Jeśli chcemy dać szanse naszym zębom, uratować je przed usunięciem, iść ze współczesnymi standardami oraz prawidłowo i estetycznie je wyleczyć najlepszą dla nich opcją jest leczenie pod mikroskopem.

 

Dziękujemy za opracowanie i napisanie artykułu:

lek. dent. Oktawia Zacharek

Głównym obszarem zainteresowania Pani doktor Zacharek jest endodoncja mikroskopowa oraz stomatologia estetyczna. Praca z mikroskopem pozwala jej na uzyskiwanie doskonałych rezultatów terapeutycznych, dzięki którym zęby objęte leczeniem kanałowym są idealnie i kompletnie wyleczone. Dzięki niebywałej dokładności, staranności oraz precyzji leczenia, osiąga zachwycające i niezrównane efekty estetyczne. Na co dzień współpracuje z Kliniką Vivadental w Gdańsku