Aby wyrazić uczucia do ukochanej osoby, warto okazać troskę o jej zdrowie. Zamiast tradycyjnego pudełka czekoladek i kwiatów można zaproponować swój autorski masaż, wspólny relaksujący spacer  czy romantyczną zdrową kolację. Dobrym pomysłem są także witaminy i minerały, które można podarować drugiej połówce.

 

Witaminy i minerały dla kobiety

Zdrowie i dobry nastrój drugiej połówki są na wagę złota. Nadmiar obowiązków czy przejściowe problemy zdrowotne powodują jednak, że organizm niekiedy potrzebuje wsparcia. Najlepszym rozwiązaniem jest zbilansowana dieta, ale niestety obecnie produkty z półek sklepów nie zawsze dostarczają odpowiedniej ilości składników odżywczych. Pomóc może tutaj suplementacja witamin i minerałów. Kobietom zaleca się przyjmowanie większych dawek witamin A i E, czyli tzw. witamin młodości, które ułatwiają utrzymanie prawidłowego stanu skóry i włosów.

Funkcjonowanie organizmu wspierają ponadto witaminy z grupy B. Przykłady? Witamina B1 niweluje uczucie nadmiernego zmęczenia, B6 wspomaga walkę m.in. z bezsennością i niedokrwistością, z kolei witamina B3 chroni komórki nerwowe, reguluje poziom cholesterolu i bierze udział w syntezie hormonów płciowych. Kompleks witamin z gr. B doskonale wpływa na metabolizm i nastrój, szczególnie w trudniejszych momentach, kiedy we znaki daje się przemęczenie.

Aby suplement diety działał kompleksowo, powinien on zawierać również korzystne dla funkcjonowania układu odpornościowego minerały, w tym miedź, selen i cynk, zwłaszcza, że ich przyjmowanie wspomaga dodatkowo zdrowie skóry, włosów i paznokci. Wybór konkretnego zestawu witamin i minerałów jest oczywiście kwestią subiektywną i powinien być podyktowany potrzebami danej osoby.

Suplementy diety dla mężczyzn

Podobny zestaw witamin i minerałów, aczkolwiek w innych stężeniach, zaleca się mężczyznom. Szczególnie ważne są witaminy z grupy B, które wspomagają walkę ze zmęczeniem i stresem. Wskazana jest także suplementacja witaminy C, która u mężczyzn zwiększa ruchliwość plemników, tym samym wpływając na płodność. Spory nacisk warto położyć na minerały – cynk, który wpływa na poziom testosteronu czy magnez i potas wspierające pracę serca.
Dobry zestaw witamin i minerałów dla mężczyzn powinien zapewniać im większą ilość energii, której sprzyjają m.in. wspomniane witaminy z grupy B. Szczególnie ważna jest witamina B2, która poprawia stan naczyń krwionośnych i wpływa na wytwarzanie serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia. Istnieje ponadto poważny powód, by panowie, podobnie jak kobiety, przyjmowali też witaminę E. Jako witamina młodości ochrania ona komórki i niweluje skutki stresu oksydacyjnego. Duży wyborów witamin i minerałów jest dostępny np. w wapteka.pl.

Teraz, z wiedzą, jakich witamin i minerałów potrzeba naszej drugiej połówce, znacznie łatwiej będzie też przygotować pełnowartościowy, zdrowy posiłek. W końcu nie można zapominać o tym, że suplementy nie zastąpią zdrowej diety, a co najwyżej będą jej uzupełnieniem.