Redukcja piersi, inaczej zmniejszenie piersi, to operacja plastyczna, która polega na usunięciu części gruczołu oraz skóry, a także, jeśli zachodzi potrzeba, zmniejszeniu otoczek brodawek sutkowych. Celem zabiegu jest nie tylko osiągnięcie efektu estetycznego, ale także odczuwalna poprawa jakości życia pacjentki poprzez wyeliminowanie przyczyny dolegliwości zdrowotnych, takich jak np. bóle kręgosłupa.


Kto poddaje się zabiegowi zmniejszenia piersi?

Zabiegowi zmniejszania piersi poddają się najczęściej kobiety cierpiące na przerost piersi, które odczuwają dyskomfort natury estetycznej oraz funkcjonalnej. O konieczności redukcji biustu mogą również decydować względy zdrowotne, m.in. dolegliwości wynikające z nadmiernego obciążania kręgosłupa - objawami towarzyszącymi są zazwyczaj: bóle szyi, ramion, pleców, czasem także bóle głowy. Pacjentki narzekają na to, że zbyt duży biust deformuje ich sylwetkę, utrudnia wykonywanie określonych czynności (prowadzenia samochodu, uprawiania sportu), a czasem nawet przeszkadza w czasie snu. Problemem może być także pojawianie się odparzeń na powierzchni styku piersi ze skórą. Zdarza się również, że obfite piersi stają się przyczyną kompleksów, a nawet zaburzają życie seksualne.

Ocena lekarska i przygotowanie do redukcji piersi

W czasie konsultacji lekarz zbiera wywiad dotyczący oczekiwań pacjentki oraz jej obecnego stanu zdrowia. Należy liczyć się z pytaniami dotyczącymi nie tylko przebytych chorób, operacji, występowania alergii, ale także z bardziej intymnymi, dotyczącymi planów macierzyńskich. Sensowność tego typu pytań jest podyktowania chęcią uniknięcia niepotrzebnego ponawiania operacji, które zawsze są obciążone ryzykiem wystąpienia powikłań. Zdarza się, że lekarz odmówi wykonania redukcji, np. jeśli będzie uważał, że pacjentka jest zbyt młoda, co wiąże się z dalszym wzrostem piersi. Na spotkaniu zostaną także poruszone tematy dotyczące: wyboru techniki redukcji (rodzaju wykonywanych cięć), ryzyka związanego z zabiegiem oraz przebiegu rehabilitacji. Przeciwwskazaniami do wykonania operacji są: cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia krzepliwości krwi, skazy naczyniowe, infekcje.

Jakie badania trzeba zrobić przed plastyką piersi?

Pacjentki proszone są o wykonanie badań ogólnych moczu, grupy krwi, morfologii, OB, wskaźników krzepnięcia krwi (APTT, INR), poziomu kreatyniny, poziomu glukozy, elektrolitów (Na, K). Może również zaistnieć potrzeba okazania wyników EKG, USG piersi oraz, szczególnie w przypadku osób powyżej 40. roku życia, mammografii (zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej). Zdarza się, że kliniki proszą o wykonanie testów na obecność chorób zakaźnych przenoszonych przez krew. Każdy pacjent poddający się zabiegom chirurgicznym jest także zobowiązany do zaszczepienia się przeciwko żółtaczce wszczepiennej, czyli zapaleniu wątroby typu B.

Przebieg zabiegu zmniejszenia piersi

Operacja trwa od 1.5 do 4 godzin i jest przeprowadzana przy znieczuleniu ogólnym (narkozie) i wymaga minimum 24-godzinnej hospitalizacji. W trakcie zabiegu usunięta zostaje część gruczołu oraz skóry i podniesiona brodawka sutkowa, czemu towarzyszyć może zmniejszenie jej otoczki. W zależności od wskazań, a także od doświadczenia chirurga, zastosowane mogą być różne techniki. Wśród najczęściej stosowanych wymienia się metody: Lejour (pozostają pionowe blizny), Benellego (blizny występują wokół otoczki brodawki sutkowej), McKissoka (blizny przypominają odwróconą literę "T"), Hall-Findley (blizna w pionie). Wybór metody następuje w czasie konsultacji poprzedzających zabieg. Po wykonaniu redukcji i założeniu szwów, pacjentka zostaje przeniesiona na salę pooperacyjną.

Rekonwalescencja po zabiegu zmniejszenia piersi

W pierwszych dniach po zabiegu usuwane są dreny. Szwy ściąga się po ok. 10-20 dniach, w zależności od tempa gojenia się ran. Po zabiegu mogą wystąpić opuchlizna, bolesność i wyraźne osłabienie. Zaleca się, by przez pierwsze dwa tygodnie powstrzymywać się od wszelkiej aktywności i wypoczywać. Przez miesiąc należy unikać wysiłku fizycznego i nosić opatrunek elastyczny w postaci specjalnego biustonosza. Wygląd piersi unormuje się po 4 tygodniach, jednak gojenie może trwać nawet 3 miesiące. W tym czasie nie powinno się uprawiać sportu i poddawać niektórym zabiegom kosmetycznym oraz opalać.

Jakie powikłania mogą nastąpić po redukcji piersi i jak trwały jest efekt?

Po zabiegu występują: bolesność (eliminowana środkami przeciwbólowymi), opuchlizna, krwawienie, wyciek z drenów, wyraźne osłabienie, a czasem także uczucie drętwienia lub mrowienia brodawek sutkowych i ich otoczek. Rzadko dochodzi do poważnych komplikacji, jednak istnieje możliwość wystąpienia krwotoku, zapalenia czy zakrzepu, pojawienia się infekcji, trudnego gojenia się ran, przerostu blizn, a także uszkodzenia przewodów mlecznych. Podstawowy pożądany efekt redukcji jest trwały, chyba że redukcja została wykonana u osoby bardzo młodej lub istnieją inne przyczyny np. natury hormonalnej. Ujędrnienie i podniesienie biustu towarzyszące redukcji będzie niestety z czasem zanikało, co jest wynikiem naturalnych procesów starzenia się oraz prowadzonego stylu życia.