Czy można wyleczyć się z chrapania za pomocą zabiegów laserowych?

 

Dr Marek Wasiluk, lekarz medycyny estetycznej: Chrapanie to bardzo często występujący objaw utrudnionego przepływu powietrza przez gardło w trakcie snu. Charakteryzuje się wydobywaniem specyficznego, charczącego odgłosu z ust śpiącego.

Za chrapanie odpowiedzialne są drgania wiotkich części gardła, głównie podniebienia miękkiego oraz języczka. Gdy te części są pozbawione napięcia, dochodzi do ich zapadnięcia się, a następnie zmniejszona zostaje wielkość otworu przez który przedostaje się powietrze. Aby zachować przepływ powietrza przez zmniejszony otwór, wytwarza się podciśnienie w czasie wydechu, które unosi podniebienie miękkie i w ten sposób pojawia się chrapanie.

Tego typu przypadłość można leczyć wykorzystując laseroterapię. W tym celu wykorzystywany jest laser erbowo-YAGowy. Dzięki temu, że jego działanie jest bardzo delikatne, polecany jest do oddziaływania na wrażliwe tkanki takie jak właśnie błona śluzowa jamy ustnej. Naświetlane nim jest podniebienie miękkie, języczek, łuki podniebienne i boczne części nasady języka. Powoduje on ablację tych tkanek, czyli mocne podgrzanie. W ten sposób obkurcza istniejące włókna kolagenu i stymuluje fibroblasty do produkowania nowych.

Leczone tkanki unoszą się, stają się bardziej jędrne, sprężyste i sztywne, dzięki czemu nie opadają już w trakcie snu. Przepływ powietrza staje się lepszy, a tkanki miękkiej języczka i podniebienia nie są już tak podatne na wibracje, które wywołują zjawisko akustyczne, jakim jest chrapanie.

W rezultacie problem chrapania zostaje wyeliminowany wraz z ryzykiem wystąpienia bezdechów sennych. Dzieje się to w sposób bezinwazyjny i praktycznie niewymagający żadnej rekonwalescencji. Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu.

dr Marek Wasiluk

Specjalista medycyny estetycznej. Prekursor wielu metod leczenia. Jako pierwszy i jedyny Polak, ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary Universal of London. Otrzymał lokatę z wyróżnieniem. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (www.triclinium.pl). Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.