Wiele kobiet zmaga się z cerą wrażliwą i naczynkową. Częstym problemem jest również trądzik. Te rodzaje skóry przysparzają sporo problemów, jeśli chodzi o pielęgnację domową? Jednak co zrobić teraz, kiedy nie możemy wybrać się do gabinetu estetycznego na profesjonalny zabieg? Zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu #Wideokonsultacja z... dr Anną Okruszko. Jak pielęgnować skórę naczynkową i trądzikową w domu?

 

Oglądaj wideokonsultację!

 

Jak pielęgnować skórę naczynkową?

Dr Anna Okruszko: Zacznijmy od skóry wrażliwej, naczynkowej, skłonnej do podrażnień. Pamiętajcie żeby, nie wychodząc z domu zrobić toaletę skóry przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem.  Dlaczego? Dlatego, że przybywając przed ekranami komputerów, mamy promieniowanie UV, mamy suche powietrze, mamy podrażnienia, mniej wychodzimy na zewnątrz.

Przy skórach wrażliwych zawsze używajcie preparatów do skór wrażliwych. Do skóry naczynkowej możecie też bezpiecznie używać preparatów do trądziku różowatego, dlatego, że one są zawsze bardzo łagodne i delikatnym skórom nie zrobią żadnej krzywdy. Jeżeli zmywacie twarz płynem micelarny, to zawsze zmyjcie jeszcze wodą. Następnie na dzień nakładamy krem kojący, nawilżający i jeżeli nie wychodzimy z domu, pozostańmy bez makijażu, żeby nic nam tej skóry nie podrażniało. Przy skórach bardzo suchych używamy produktów bogatych w lipidy. Po to, żeby odbudowywać barierę lipidową.

Jeżeli chodzi o pielęgnację wieczorną, to możemy położyć dodatkowo pod krem delikatne serum, który też zadziała łagodząco.

Chciałabym też was wszystkich przestrzec przed tym, żeby nie wykorzystywać tego okresu niewychodzenia z domu na jakieś eksperymenty skórne. Dlatego, że szczególnie przy skórach wrażliwych istnieje bardzo duże ryzyko, że będziecie musieli skorzystać z pomocy dermatologa i niestety zacząć leczyć skórę. W tym momencie nie zmieniamy kosmetyków, używamy swoje sprawdzone kosmetyki, nie wprowadzamy nic nowego. Nie maltretujmy tych skór i też nie złuszczajmy ich. Dlatego, że wirusy nie przechodzą przez zdrową skórę, przechodzą przez błony śluzowe. A więc nasza skóra musi być w świętym spokoju. Nic podrażniającego, nic nowego, po prostu pozostańmy przy swojej sprawdzonej pielęgnacji. I to przy skórze wrażliwej, naczynkowej nam się świetnie sprawdzi.

 

Jak pielęgnować skóry trądzikowe?

Dr Anna Okruszko: Natomiast jeżeli chodzi o skóry trądzikowe, trzeba zwrócić uwagę na to, żeby tej skóry za bardzo nie przesuszyć. Dlatego, że tutaj używamy zazwyczaj preparatów takich lekko złuszczających. Jeżeli już używamy preparatów lekko złuszczających, albo jesteśmy w trakcie leczenia przeciwtrądzikowego, to szczególna uwagę zwróćcie państwo na środki nawilżające. Nie natłuszczające tylko nawilżające. Dlatego, że przy skórach tłustych często występuje problem odwodnienia. Czyli skóra tłusta, odwodniona. Bo my ją myjemy, szorujemy, pilingujemy, chcemy żeby była  bardziej sucha. Natomiast, owszem musimy delikatnie złuszczać naskórek, ale dbać o jego nawilżenie. To jest ważne w skórze trądzikowej.

Nie wykonujecie sami zabiegów domowych, oczyszczeń, to nie jest na to czas. Po prostu spokojna, zrównoważona pielęgnacja. I pamiętajcie jeżeli nie macie makijażu przez cały dzień, to skórę trzeba umyć, a szczególnie tę tłustą. Dlatego, że w ciągu dnia osadza się na niej kurz, poza tym kremy i preparaty, które na nią nakładamy zatykają pory, zalepiają skórę. To wszystko trzeba przed snem zmyć.

dr n. med. Anna Okruszko

Jest specjalistą dermatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych, absolwentką Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Dr Okruszko obecnie jest międzynarodowym szkoleniowcem i wykładowcą, często proszona jest o udzielanie wypowiedzi eksperckich w mediach, ale najlepiej czuje się w pracy ze swoimi pacjentami, która jest jej zawodową i życiową pasją.

Więcej