Operacje powiększania piersi wciąż należą do najczęściej wykonywanych w zakresie chirurgii plastycznej. W klinikach od lat pojawiają się jednak mniej inwazyjne alternatywy, które mimo początkowych zapewnień, nie są tak bezpieczne, jak obiecywano. Temat przedstawia chirurg plastyczny dr Tadeusz Witwicki w kolejnym odcinku naszego redakcyjnego cyklu „Wideokonsultacja z...”.

 

Bez długiego okresu rekonwalescencji, a na dodatek bez konieczności stosowania znieczulenia ogólnego – w kontekście operacji powiększania piersi taka perspektywa na pewno wydaje się kusząca. Niestety, często obietnice producentów nie idą w parze z bezpieczeństwem. Właśnie ze względów bezpieczeństwa z użycia wycofano kwas hialuronowy do powiększania piersi. Tę metodę powiększania piersi praktykowano jeszcze kilka lat temu.

- Nie wszyscy podawali kwas hialuronowy poza gruczoł i czasem dochodziło do otorebkowania tego kwasu hialuronowego lub zwapnienia tkanek wokół niego. Były trudności z interpretacją, czy to jest błąd we wstrzyknięciu kwasu hialuronowego czy to jest nowotwór. Dla bezpieczeństwa pacjentek i uniknięcia pomyłek firma zakazała podawania tego preparatu w piersi – wyjaśnił dr Tadeusz Witwicki.

Miejsce kwasu hialuronowego zajął hydrożel. Tej metody warszawski chirurg plastyczny jednak nie tylko nie poleca, ale wręcz przed nią przestrzega. Sama operacja, wykonywana w znieczuleniu miejscowym, jest łatwa i przyjemna. Jak wyjaśnia ekspert, pacjentka otrzymuje 10 lub 20 strzykawek 10-mililitrowych, piersi wyglądają fantastycznie i wszystko ładnie się goi. Po roku jednak zaczyna się dramat.

- Żel się zaczyna przemieszczać, niszczyć tkanki, gruczoł, mięsień, zaczyna wypływać, przemieszcza się na klatkę piersiową, kończyny dolne, powłoki brzuszne. Jest to gęsty preparat, często powodujący stan zapalny, dlatego oczyszczenie mechaniczne jest trudne. Leczenie ciągnie się miesiącami i powoduje duże zniszczenia w tkankach – przestrzega dr Tadeusz Witwicki.

Jak często chirurdzy plastyczni spotykają się z tym problemem i jakie kroki podejmowane są wobec czeskiego preparatu wykorzystywanego w modelowaniu i powiększaniu biustu bez skalpela? Tego dowiecie się z kolejnego odcinka cyklu #WIDEOKONSULTACJA z...

 

Oglądaj wideokonsultację!