Czy rekonstrukcję piersi można przeprowadzić za pomocą tkanki tłuszczowej pacjentki? Jaką rolę pełnią wydzielone z tej tkanki komórki macierzyste? Po jakim czasie zabieg można powtórzyć? Odpowiedzi na pytania, w ramach kolejnego odcinka naszego cyklu #Wideokonsultacje, udziela dr Tadeusz Witwicki, specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej.

 

Oglądaj #WIDEOKONSULTACJE!

 

Powiększanie piersi tkanką tłuszczową to coraz bardziej popularny zabieg, tym bardziej, że z wykorzystaniem komórek tłuszczowych pacjentki można wykonać nawet rekonstrukcję piersi. Aby osiągnąć zamierzony efekt, wszystko musi być przeprowadzone delikatnie i w odpowiedniej temperaturze. Tłuszczu nie podaje się w jedno miejsce, ponieważ musi być on rozproszony.

- Tłuszcz musi być rozsiany jak ziarno w ziemi, czyli każde ziarenko musi być w dobrze ukrwionej, naturalnej tkance pacjentki, bo jeśli włożymy tak jak implant, wszystko, co jest w środku ginie. Nie dojdzie tam krew, nie dopłynie tlen i komórki obumrą – tłumaczy nam podczas konsultacji dr Tadeusz Witwicki.

Czasem z części tkanki tłuszczowej wydziela się komórki macierzyste, jednak nie dają one objętości. - Komórki macierzyste poprawiają przeżywalność tego tłuszczu, zwiększają ilość naczyń, które powstają wokół nich, działają przeciwzapalnie, regenerująco, zabezpieczają przed zropieniem – wyjaśnia chirurg.

Jak przebiega sam zabieg? - Pobranie można zrobić w znieczuleniu miejscowym, natomiast wstrzykiwanie jest mniej przyjemne i często robimy to w sedacji lub znieczuleniu ogólnym – słyszymy. Tkanki tłuszczowej wbrew pozorom nie podaje się w gruczoł, a m.in. w mięsień, gdzie tłuszcz objętościowo dobrze się utrzymuje.

Czego jeszcze należy być świadomą, poddając się zabiegowi? Jak zaznacza dr Tadeusz Witwicki, około 30-40% przeszczepionej tkanki tłuszczowej zaniknie w przeciągu pierwszych 6-8 tygodni, natomiast procedurę można powtórzyć mniej więcej po 4-5 miesiącach, kiedy wszczepiony wcześniej tłuszcz jest już unaczyniony.

Więcej wskazówek, wyjaśnień oraz ważnych informacji na temat powiększania piersi tkanką tłuszczową w załączonym pliku wideo.