Modę na pełne, duże usta możemy zawdzięczać m.in. Kylie Jenner. Wiele wskazuje jednak na to, że jej wpływ zaczyna w tej kwestii nieco słabnąć.

 

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgów Plastycznych liczba zapytań o powiększanie ust od 2000 do 2016 roku wzrosła o 50 proc. Czyżby w najbliższych miesiącach trend miał ulec zmianie? Jak podaje serwis New Beauty, w serwisach społecznościowych pojawiła się nowa moda. Tak, na zmniejszanie warg. Na Instagramie hashtagiem #lipreduction opisanych jest już ponad pięć tysięcy zdjęć.

Zdaniem dr Melissy Doft, chirurg plastycznej z Nowego Jorku, procedura redukcji ust wydaje się być bardziej popularna w krajach azjatyckich, szczególnie wśród kobiet 20- i 30-kilkuletnich. Jak tłumaczy, zabieg polega na usunięciu skóry wzdłuż granicy tzw. czerwieni wargowej i utworzeniu za pomocą szwów nowej linii warg, wskutek zabiegu przesuniętej w kierunku jamy ustnej. Rezultatem są mniejsze, węższe usta.

Zmiejszanie ust

Chociaż redukcja warg jest wykonywana jako zabieg ambulatoryjny, przeprowadzają ją chirurdzy plastyczni. Lekarz stosuje znieczulenie miejscowe, a sam zabieg, w zależności od ilości tkanki do usunięcia, trwa od 15 do 30 minut. Szwy są pozostawiane na tydzień, po którym rozpuszczają się bądź są usuwane ręcznie. Możliwy jest lekki ból, a do czasu ustąpienia obrzęku, który może potrwać do tygodnia, konieczne jest stosowanie miękkiej diety (produkty płynne i półpłynne).

Operacja zmniejszania warg jest przy tym droższa od wypełniaczy. Jak podaje serwis DocShop, wypełnianie kosztuje od 500 do 2000 dolarów, a redukcja ust – od 1000 do 3000 dolarów. Cena zależy m.in. od miasta, w którym wykonywana jest operacja – w Nowym Jorku kosztuje nawet ponad 7 tys. dolarów. Efekty zabiegu są jednak trwałe, tymczasem substancje wypełniające zaczynają rozpuszczać się w ciągu roku.

Jak każdy zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, tak i ten wymaga wcześniejszego wykonania badań. Dla własnego bezpieczeństwa należy korzystać przy tym z usług wykwalifikowanego specjalisty. Wszak nie zapominajmy, że efekty takiej operacji są trwałe.