Gabinety chirurgii plastycznej odwiedza średnio około pół miliona kobiet rocznie. Jeszcze do niedawna ten temat był w Polsce wstydliwy i traktowany jako temat tabu. Tymczasem liczba operacji rośnie, a najchętniej wykonywanym zabiegiem chirurgii plastycznej jest powiększanie piersi.   

 

Dlaczego kobiety decydują się na ten zabieg? Powodów jest wiele – z jednej strony są to wyłącznie kwestie estetyczne, z drugiej natomiast taka decyzja bywa podyktowana wskazaniami medycznymi.

 

„Powiększyłam piersi, bo…”

Potrzeba czucia się atrakcyjną jest u wielu kobiet tak silna, że poprawa jednego z głównych atrybutów kobiecości pozwala im spełnić to silne pragnienie.

W naszej Klinice na zabiegi poprawiające wygląd piersi decydują się kobiety, które chcą zmienić wygląd biustu z przyczyn estetycznych. Oczywiście zgłaszają się także kobiety z deformacją piersi, z wadami rozwojowymi, a także kobiety po przebytej mastektomii. U większości kobiet decyzja o powiększeniu piersi podyktowana jest jednak przede wszystkim niezadowoleniem ze swojego wyglądu, niskim poczuciem własnej wartości spowodowanym kompleksami czy niesatysfakcjonującym życiem seksualnym – mówi dr Andrzej Krajewski, specjalista w zakresie chirurgii plastycznej i estetycznej z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej w Kołobrzegu.

 

Kto decyduje się na zabieg?

Badania, które przeprowadzili naukowcy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego pokazały, że około 90% kobiet decydujących się na zabieg powiększenia piersi jest w przedziale wiekowym 20-39 lat.

Na zabieg powiększania piersi przeważnie decydują się kobiety, których biust jest bardzo mały. Dla pacjentek najważniejsze jest, żeby piersi wyglądały naturalnie, dlatego zadaniem lekarza jest odpowiednio dobrać metodę i zakres powiększenia, tak aby po zabiegu były proporcjonalne i pasowały do sylwetki – wyjaśnia dr Andrzej Krajewski. Kliniki odwiedzają także kobiety, których piersi straciły swój kształt i stały się wiotkie po porodach i karmieniu. Takie pacjentki chciałyby przywrócić wygląd piersi sprzed ciąży. Co ciekawe, badania polskich naukowców pokazały, że dla dużej części badanych kobiet decyzja o korekcji i powiększeniu piersi była najważniejszym wydarzeniem w ich życiu.

 

Nie tylko implanty

Metod powiększania piersi jest kilka. Biust można powiększyć za pomocą implantów, a także poprzez wstrzyknięcie kwasu hialuronowego oraz wykorzystując własny tłuszcz pacjentki (tzw. lipoiniekcja). Natomiast najbardziej popularną z nich jest wszczepienie implantów piersiowych – silikonowych lub solnych. – Panie, które zdecydowały się na korektę piersi dającą jedynie tymczasowy efekt, wracają do chirurga plastyka i proszą o zastosowanie metody dającej trwały rezultat. W związku z tym zdecydowanie rekomenduję pacjentkom zabieg z wykorzystaniem wyłącznie najwyższej jakości implantów marek znanych na całym świecie – podsumowuje dr Andrzej Krajewski.