Sopocki amfiteatr, położony pośrodku lasu, to miejsce wyjątkowe i mające status kultowego. Od wielu lat odbywają się tu imprezy muzyczne spod znaku Sopot Festival. Lista gwiazd światowego formatu, które do tej pory odwiedziły Operę Leśną, jest bardzo długa.

 

Opera Leśna powstała w 1909 r., z miejsca stając się kulturalnym sercem miasta. Wystawiano tu spektakle, opery (m.in. Beethovena i Wagnera) i operetki, a z czasem zaczęły się tu odbywać także koncerty. To obiekt idealny do organizacji imprez artystycznych tego typu ze względu na jego doskonałą akustykę. Osoby, które kiedykolwiek odwiedziły to miejsce, zwracają uwagę na jego niepowtarzalny klimat. Ze względu na niezwykłe otoczenie, wydarzenia, które się tu odbywają, odbiera się w zupełnie inny sposób niż w tradycyjnych teatrach, operach, filharmoniach czy halach widowiskowych.

 

Lata 20. i 30. XX wieku to czasy prawdziwej świetności sopockiego obiektu. Stał się wówczas jednym z najważniejszych w Europie obiektów, w którym wystawiane były opery wagnerowskie. Tutejsza scena gościła wtedy światowej sceny śpiewaków. Na widowni mogły wówczas zasiąść 4 tysiące osób, tyle samo mogło podziwiać wydarzenia artystyczne na stojąco. W okresie II wojny światowej poziom tutejszych spektakli uległ znaczącemu pogorszeniu.

 

Do czasów dawnej znakomitości obiekt zaczęto przywracać w latach 60. Właśnie wtedy zagościł tutaj Sopot Festival (przez lata jego nazwa się zmieniała) połączony z konkursem na najlepszą piosenkę. Na przełomie lat 70. i 80. był to jeden z najważniejszych festiwali muzycznych w krajach należących do bloku wschodniego. Oprócz odbywającego się tu konkursu, można było również podziwiać największe światowe gwiazdy tamtego okresu (m.in. Boney M czy Demis Roussos).

 

W  kolejnych dekadach podczas festiwalu, a także w ramach koncertów organizowanych na tutejszej estradzie, wystąpiły takie sławy, jak: Annie Lennox, Johny Cash, La Toya Jackson, Jimmy Sommervile, Kim Wilde, ZZ Top, James Brown, Ricky Martin, Lionel Richie, Whitney Houston, Chris Rea, INXS, Bryan Adams, UB40, Norah Jones czy Elton John.

 

W 2009 r. rozpoczęła się wielka przebudowa Opera Leśnej. Dzięki modernizacji znajdująca się w leśnej otulinie perła Sopotu zyskała nowe zadaszenie i przebudowaną widownię, na której może zasiąść 5 tysięcy osób. Nowe oblicze zyskała także scena oraz zaplecze.

 

Operę Leśną można podziwiać nie tylko w czasie wielkich imprez. Obiekt można zwiedzać przez cały rok.