Uznawana za najbardziej przyjazne do życia miasto w Polsce Gdynia to nie tylko znakomite nadmorskie położenie czy setki miejsc sprzyjających wypoczynkowi. To także mnóstwo imprez kulturalnych czy rozrywkowych, które przyciągają turystów oraz mieszkańców przez cały rok. Szczególne ich natężenie występuje w okresie wiosenno-letnim.

 

Muzycznie

Wydarzeniem sezonu w Gdyni będzie już tradycyjnie festiwal Open'er. Czterodniowe święto, będące jednym z największych letnich festiwali muzycznych w Europie, rozpocznie się 29 czerwca i potrwa do 2 lipca. Wśród gwiazd, które pojawią się w tym roku na scenie, znajdują się: Florence+The Machine, Red Hot Chili Peppers, LCD Soundsystem, Sigur Rós, PJ Harvey czy Caribou.

Ale nie samym Open'er Festivalem żyje człowiek. Innym wydarzeniem, które stało się już nieodłącznym elementem letniego kalendarza imprez w Gdyni, jest festiwal Globaltica. W tym roku odbędzie się już jego dwunasta edycja. Wśród zespołów, które wystąpią pomiędzy 20 a 24 lipca, znajdują się m.in.: znana na całym świecie orkiestra dęta Fanfare Ciocărlia oraz cypryjska grupa Monsieur Doumani. Centralnym miejscem imprezy pozostaje urokliwy, położony nieopodal granicy z Sopotem Park Kolibki.

 

Filmowo

Gdynia kojarzona jest nie tylko z muzyką, ale przede wszystkim z filmem. Oprócz Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, w mieście od tego roku odbywać się będą pokazy w ramach jednego z największych w Europie festiwali filmów dokumentalnych. To Millennium Docs Against Gravity, który każdego roku przyciąga dziesiątki tysięcy widzów z całego świata. Festiwal potrwa od 18 do 25 maja w Gdyńskim Centrum Filmowym.

 

Teatralnie

Gdy o kulturze mowa, nie można zapominać o repertuarze przygotowanym przez doskonale znany w całej Polsce Teatr Muzyczny. Tutejsze realizacje słyną z imponującego rozmachu. Od kwietnia do 5 czerwca na tutejszej scenie będzie można obejrzeć tak popularne spektakle, jak: „Piotruś Pan”, „Grease”, „Ghost” (musicalowa adaptacja słynnego filmu „Uwierz w ducha”) czy„Shrek”.

 

Cudawianki

Warto wspomnieć też o imprezie, która tradycyjnie już zainauguruje początek sezonu letniego w Gdyni. Cudawianki to szereg wydarzeń, które odbędą się 25 czerwca 2015 r. Impreza nawiązuje do Nocy Świętojańskiej. W jej trakcie, w kilku miejscach miasta odbywają się koncerty (na scenach zlokalizowanych przy plaży oraz przy InfoBoxie), a także warsztaty, wystawy i pokazy. Od wielu lat Cudawianki przyciągają tłumy. Mieszkańcy i turyści chwalą tę imprezę za niepowtarzalny klimat.