Ćwierćmilionowa Gdynia ma bardzo bogate tradycje handlowe. Znajdująca się w centrum miasta ulica Świętojańska przez lata stanowiła zakupowe zagłębie Trójmiasta. Dziś przy Świętojańskiej pojawiają się kolejne modne kawiarnie i restauracje. Handel przeniósł się zaś głównie do galerii.

 

Nieopodal ul. Świętojańskiej, wzdłuż krzyżującej się z nią ul. 10 lutego, znajduje się Centrum Handlowe Batory. Ze względu na swoje położenie na trasie, która wiedzie prosto na Skwer Kościuszki oraz Molo Południowe, czyli w kierunku nadmorskich atrakcji miasta, obiekt ten jest bardzo popularny nie tylko wśród mieszkańców, ale także turystów. Znajdują się tu: sklepy odzieżowe, w tym popularny w Polsce i rosnący w siłę w Europie Reserved, drogerie i perfumerie, sklepy obuwnicze oraz salon z wyposażeniem wnętrz.

 

Także w centrum, nieopodal dworca kolejowego Gdynia Główna, znajduje się prawdziwa perła oraz miejsce, które koniecznie powinni odwiedzić miłośnicy tradycyjnych bazarów i targowisk. W zbudowanym w latach 1935-1938 kompleksie Miejskich Hal Targowych, który ze względu na walory architektoniczne został wpisany do rejestru zabytków, można zrobić zakupy w jednym z kilkuset punktów handlowych. Szczególnie będą zadowoleni zwolennicy świeżej i ekologicznej żywności. Podobnie jak na najmodniejszych targowiskach w Europie, tak i tu zaopatrzyć się można w najwyższej jakości produkty regionalne, owoce i warzywa pochodzące z pomorskich gospodarstw czy – jak przystało na nadmorskie miasto – w świeże ryby. Znaleźć tu można też wyborne wędliny i mięsa. Ale gdyńskie hale to także punkty z alkoholami świata, odzieżą, wyposażeniem wnętrz oraz stoiska z antykami.

 

Zwolennicy robienia zakupów w nowoczesnym stylu koniecznie muszą skierować swoje kroki w stronę Centrum Riviera. To największa galeria handlowa w tej części Europy (ok. 70 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni handlowej, ponad 600 metrów długości). W nowoczesnych wnętrzach zbudowanego za ok. 200 milionów euro obiektu mieści się ok. 250 sklepów. Osoby chcące modnie się ubrać mogą zajrzeć do salonów takich marek, jak: Zara, H&M, Massimo Dutti, C&A, Dorothy Perkins czy Van Graaf. Na terenie centrum znajdują się też drogerie i perfumerie, salony jubilerskie, sklepy optyczne czy elektromarket Saturn. W przerwie pomiędzy zakupami można skorzystać z oferty znajdujących się na terenie galerii kawiarni i restauracji – działa ich tutaj kilkadziesiąt.

 

Jednym z ulubionych miejsc na zakupowej mapie Gdyni jest centrum handlowe Klif. Chętnie korzystają z niego zarówno gdynianie, jak i turyści z Polski i zagranicy, m.in. z Rosji i Skandynawii. Mieszcząca się w Orłowie galeria to ok. 160 sklepów, które oferują odzież (m.in. Michael Kors, Calvin Klein, Benetton, Marks&Spencer czy Max Mara), a także sklepy z elektroniką, biżuterią oraz zegarkami.