Gdynia od samego początku była miastem, które stawiało na innowacje. I tak pozostało do dziś. Korzystają na tym firmy, które chętnie inwestują w tym mieście, ale także mieszkańcy oraz turyści, którzy poza konwencjonalnymi atrakcjami mogą odwiedzić np. Centrum Nauki Experyment. To połączenie przyjemnego z pożytecznym – miejsce, w którym można się czegoś nowego nauczyć, jednocześnie dobrze się bawiąc.

 

Obiekt działa w ramach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w gdyńskim Redłowie, tuż przy jednej z głównych arterii. W ramach kompleksu tuż obok siebie działają firmy stawiające na innowacje, nowoczesne laboratoria czy centra konferencyjne. Wyjątkową część tego zespołu stanowi właśnie Centrum Nauki Experyment. Ze zwiedzania interaktywnej ekspozycji, mieszczącej się na ponad 3 tysiącach metrów kwadratowych, szczególną radość czerpią dzieci. Ale znakomicie odnajdą się tu wszyscy - niezależnie od wieku, nikt nie ma prawa się tu nudzić.

 

Wystawa, którą można tu podziwiać, to zupełnie inne doświadczenie niż wizyta w muzeum. Nie ma też nic wspólnego z tradycyjnymi lekcjami w szkole. Jak sama nazwa wskazuje, świat poznaje się w tym miejscu poprzez eksperymentowanie. Całość podzielona jest na kilka stref. I tak – w „Hydroświecie” możemy zobaczyć, jak działa tama albo samodzielnie wykreować wir wodny. W przypadku „Strefy Życia” na własnej skórze można się przekonać, jak potężne są siły przyrody. Goście doświadczyć mogą też np. trzęsienia ziemi. Od innej strony można tu poobserwować świat fauny, a nawet sprawdzić, jak zwierzęta postrzegają otoczenie. „Niewidoczne Siły” to część ekspozycji, w której w ciekawy sposób prezentowane są zjawiska, z którymi mamy styczność na co dzień, choć nie zawsze zastanawiamy się nad ich charakterem. W przypadku „Akcji: Człowiek” można się zaś dowiedzieć, jak funkcjonuje ludzki organizm; sprawdzić, jak będziemy wyglądać za kilkadziesiąt lat; a nawet przeprowadzić operację. Dodatkowo w ośrodku można się zapoznać z wynalazkami Leonarda da Vinci. Podróż do pracowni tego genialnego wizjonera odbywa się z pomocą własnego tabletu bądź smartfona.

 

W Centrum Nauki Experyment, oprócz wystawy stałej, podzielonej na wspomniane wcześniej części, działają również ekspozycje tymczasowe.

 

Do Centrum można dotrzeć środkami komunikacji miejskiej (pociąg SKM, autobusy i trolejbusy). Osoby dojeżdżające samochodem mogą pozostawić pojazd na znajdującym się na terenie kompleksu parkingu podziemnym.