Najczęściej spotykany widok na pocztówkach z Gdańska? To właśnie Długie Pobrzeże z charakterystycznym Żurawiem. Wzdłuż tego deptaka znaleźć można bramy prowadzące do najpiękniejszych gdańskich ulic, a także liczne restauracje.

Turyści, którzy przyjeżdżają do Gdańska po raz pierwszy, a wcześniej mieli okazję odwiedzić stolicę Holandii, zwracają uwagę na podobieństwa, jakie łączą miasto nad Bałtykiem z Amsterdamem. W obu tych ośrodkach znaleźć można kanały wodne, którymi poruszają się statki i łodzie, a także usytuowane nad wodą lokale, w których można miło spędzić czas. Miejscem, które najczęściej przywołuje skojarzenia z Amsterdamem jest Długie Pobrzeże. 

Ten popularny wśród turystów i mieszkańców ciąg spacerowy ma pół kilometra długości i biegnie wzdłuż zachodniego wybrzeża Motławy. Wieki temu znajdowała się tutaj przystań, przy której cumowały wypełnione ładunkami statki. Gdańsk był wówczas potęgą na europejskiej mapie handlu.   Funkcjonowały tu wtedy liczne punkty kupieckie. Dziś w miejscu tym można natrafić na wiele pamiątek po tamtej epoce. Jedną z najbardziej znaczących jest Żuraw, czyli pochodzący z XV wieku dźwig portowy, za pomocą którego towar ładowany był na statki. To jedna z najstarszych zachowanych w Europie konstrukcji tego typu. Dziś w jego wnętrzu znajduje się muzeum.

Żuraw jest jedną z kilku zabytkowych bram, które znaleźć można na Długim Pobrzeżu. Zielona Brama, Brama Chlebnicka, Brama Świętojańska czy Brama Mariacka to inne zabytkowe bramy wodne, które są charakterystyczne dla tutejszego krajobrazu i stanową symbol dawnej tradycji. 

Ale Długie Pobrzeże oraz stanowiące jego przedłużenie Rybackie Pobrzeże to nie tylko zabytki. Niemal na każdym kroku spotkać tutaj można restauracje, tawerny, bary, puby czy kawiarnie. Nie brakuje tu również kramów z pamiątkami oraz sklepów z bursztynem określanym często mianem złota Bałtyku.

Przy stanowiącym część tego szlaku spacerowego Targu Rybnym znajduje się hotel Hilton, który uznawany jest za jeden z najlepszych obiektów tej sieci na całym świecie. Poza basenem znajduje się w nim strefa SPA z ekskluzywnymi gabinetami zabiegowymi czy sala fitness. W tej samej części zabytkowego Gdańska zlokalizowany jest też czterogwiazdkowy hotel Hanza z bogatą ofertą masaży czy zabiegów z zakresu akupresury.