Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy postrzegany jest jako jeden z najpiękniejszych w Polsce. Jego bajkowa, świąteczna atmosfera urzeka mieszkańców Trójmiasta i turystów, którzy w zimowe dni najchętniej czas spędzają właśnie tu. Bo tu jest pięknie i pysznie!

 

Nowa scenografia, nowa strefa, nowa przestrzeń

Każdego roku na jarmarku pojawiają się nowe atrakcje. Tym razem będzie to przepiękna, dwupoziomowa Karuzela Gdańska, którą znamy już z Targu Rybnego, ale teraz zobaczymy, jak prezentuje się na Targu Węglowym. Gdańszczanie – posiadacze Karty Mieszkańca – będą mogli jednokrotnie skorzystać z karuzeli za symboliczną złotówkę. A wszystkie te złotówki przekazane zostaną Fundacji Hospicyjnej, która przeznaczy je na wypoczynek dla dzieci osieroconych.

Karuzela Gdańska
Karuzela Gdańska

Kolejną nowością jest strefa gastronomiczna, czyli Food Court, zlokalizowany w centralnej części Targu Węglowego i działający do 13 stycznia. Tu będzie po prostu pysznie! Będziemy smakować potraw kuchni hiszpańskiej (churrosy), węgierskiej (kurtosze i langosze), alzackiej (podpłomyki), chińskiej (pierogi i kurczak sushi), niemieckiej (wursty i gluhweiny w różnych smakach), greckiej (bugatsa z ciasta filo), belgijskiej (wafle i frytki), kaszubskiej i polskiej (makowce, pierniki, pierogi, paszteciki, barszcz, żurek, grzańce i nalewki). Będziemy też pić wielosmakowe herbaty,  rozgrzewające czekolady, grzane piwo z miodem i imbirem, regionalny cydr z dodatkiem rumu. I oczywiście aromatycznego grzańca, serwowanego w kolekcjonerskich kubkach ceramicznych albo jednorazowych, wyprodukowanych specjalnie dla jarmarku. W strefie gastronomicznej pojawią też nowe miejsca do konsumpcji – przestronne, zadaszone altany,  wyposażone w meble i promienniki grzewcze.

Po raz pierwszy jarmark zawita też na drugą stronę Wałów Jagiellońskich, bo stoiska z rękodziełem i rzemiosłem usytuowane będą również na dziedzińcu Forum Gdańsk.

 

Łoś Lucek powraca!

Tradycyjnie, sercem Jarmarku będzie Anielski Młyn z ruchomymi figurami Trzech Króli, Świętej Rodziny, aniołów i świętych. W zabytkowych wnętrzach Wielkiej Zbrojowni odbywać się będzie Jarmark rzemiosła i rękodzieła. Najweselej z pewnością będzie przy Łosiu Lucku, który będzie przemawiał do nas ludzkim głosem, mruczał, nucił i opowiadał suchary. Opiekunem Łosia jest Koło Widokowe AmberSky.

Łoś Lucek
Łoś Lucek

Najbardziej całuśnie będzie Pod jemiołą, najbardziej kolorowo przy Choince Młodych Gdańszczan, najbardziej bajecznie w zaprzężonej w dwa renifery Zaczarowanej Karecie, a prawdziwą zimę poczujemy przy Górce Lodowej z torami saneczkowymi, którą tym razem znajdziemy na terenie Forum Gdańsk.

 

Baśniowe orszaki i parady

W sobotę, 1 grudnia Jarmark zainauguruje Parada Elfów. I od tej chwili parady i orszaki towarzyszyć mu już będą we wszystkie dni powszednie. W pierwszym tygodniu zabawiać nas będą elfy, do których od 6 grudnia dołączy św. Mikołaj. W drugim tygodniu na Targ Węglowy zawita Królowa Śniegu ze swoją świtą, a w trzecim Orszak Kolędników. W baśniowe postaci wcielać się będą aktorzy Teatru Feta.

Orszak Kolędników
Orszak Kolędników

W soboty i niedziele w Wielkiej Zbrojowni działać będą warsztaty artystyczne dla dzieci, prowadzone przez instruktorów z Gdańskiego Archipelagu Kultury (od 12.00 do 17.00, w programie m. in. tworzenie Mikołajów, skrzatów, aniołków, stroików i warsztaty przyśpiewek).

Co ważne, dziecko będzie można pozostawić pod fachową opieką i w tym czasie miło spędzić czas na jarmarku.

 

Pomaganie jest piękne!

Wyróżnikiem gdańskiego jarmarku jest akcja charytatywna na rzecz Fundacji Hospicyjnej. Pomaganie na Jarmarku jest proste: wystarczy wrzucić datek do skarbonki wolontariusza albo odwiedzić stoisko Fundacji w Zbrojowni. Datki pozyskiwane też będą dzięki pracom uczniów nadesłanym na jarmarkowy konkurs plastyczny Anieli grają dla Hospicjum.

W tak cudownym otoczeniu, przy dźwiękach kolęd, wędrując uliczkami, które zostaną wytyczone na Targu Węglowym tylko na ten zimowy czas: Anielską, Czekoladową i Cynamonową, nie sposób nie poczuć wzajemnej bliskości i ciepła nadchodzących świąt.

 

GODZINY DZIAŁALNOŚCI

JARMARK BOŻONARODZENIOWY  / rzemiosło i rękodzieło - 11.00-20.00

STREFA FOOD COURT / pon-czw 13.00-20.00,  pt-niedz 11.00-21.00

bozonarodzeniowy.gda.pl

 

JARMARK BOŻONARODZENIOWY / ATRAKCJE

 • TU JEST PYSZNIE – strefa gastronomiczna
 • TU SIĘ KRĘCI – Karuzela Gdańska
 • TU SĄ ŚWIĘCI – Anielski Młyn z ruchomymi figurami
 • TU JEST ŁOŚ LUCEK – Uwaga! Mówi ludzkim głosem – Siedlisko Łosia
 • TU JEST BAJECZNIE – świąteczne parady
 • TU JEST TRON, TU JEST ON – szukamy św. Mikołaja – to tu, to tam
 • TU JEST ŚWIETLIŚCIE – Zaczarowana Kareta z reniferami
 • I TU TEŻ – świąteczne iluminacje 3D
 • TU JEST CAŁUŚNIE – przystań pod jemiołą
 • TU SIĘ NASTRAJAMY – zagajnik z kapliczką
 • TU SIĘ SPOTYKAMY – przy zimowym grzańcu
 • TU JEST ZIMOWO – nawet, jak nie ma zimy: Górka Lodowa z torami saneczkarskimi
 • TU JEST KOLOROWO – Choinka Młodych Gdańszczan
 • TU JEST ZABAWA – strefa animacji dla dzieci, warsztaty plastyczne

A POZA TYM

 • SZUKAMY PREZENTÓW Z DUSZĄ I SMAKOŁYKÓW I CIESZYMY SIĘ ŚWIĘTAMI, HEJ!

 

JARMARK BOŻONARODZENIOWY W LICZBACH

 1 łoś Lucek, co mówi ludzkim głosem

 2 renifery w Zaczarowanej Karecie

 8 metrowy Anielski Młyn

15 zł: cena jednego kubka – pamiątki z jarmarku

16 świątecznych parad

25 zł: cena dwóch kubków 

35 metrów długości torów saneczkowych na Górce Lodowej

40 stoisk w strefie Food Court / Targ Węglowy

45 stoisk artystycznych / Wielka Zbrojownia Sztuki

60 stoisk w strefie rękodzieła i rzemiosła / Targ Węglowy, Forum Gdańsk

78  pasażerów w Karuzeli Gdańskiej

 

Tekst:  Pomorskie-prestige.eu

Polecamy też: Przedświąteczne szaleństwo zakupowe tylko w trójmiejskich centrach handlowych!