Większość olejów wykazuje przede wszystkim działanie natłuszczające i nawilżające. Nie każdy taki naturalny emolient nadaje się jednak zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Olej ze słodkich migdałów na szczęście jest nie tylko wszechstronny, ale i bezpieczny dla wszystkich, niezależnie od wieku i typu skóry.



Pozyskiwany z nasion drzewa migdałowego olej ma swoich wiernych zwolenników nie tylko dzięki prozdrowotnym właściwościom, ale i ze względu na swoją hipoalergiczność. Z powodzeniem można go stosować nawet u małych dzieci, np. w przypadku wystąpienia u nich pieluszkowego zapalenia skóry. Służy on także dorosłym skarżącym się na bardzo delikatną skórę, ze skłonnością do reakcji alergicznych, przesuszeń i podrażnień. Ma przy tym delikatny, lekko orzechowy zapach, nie zniechęca więc tak, jak niektóre intensywniej pachnące oleje, których zdecydowanie nie chciałoby się stosować w okolicach nosa.


Olej dla wymagających

Kiedy słyszymy o kolejnych, aktualnie modnych olejach, mamy zwyczaj zapominania o tym, co dobre i sprawdzone. Tymczasem olej ze słodkich migdałów jest nie tylko stosunkowo tani, ale przede wszystkim niezwykle odżywczy. Znajdziemy w nim najpotrzebniejsze witaminy (A, witaminy z grupy B, D i E), minerały (żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, sód, cynk) i nienasycone kwasy tłuszczowe (oleinowy, linolowy). Nic więc dziwnego, że świetnie radzi sobie jako emolient natłuszczający skórę, służący nam nawet wtedy, kiedy zmagamy się z egzemą czy łuszczycą.

Olej ze słodkich migdałów można traktować jako surowiec do samodzielnie przygotowywanych kosmetyków lub jako organiczny kosmetyk o przeróżnych zastosowaniach. Z powodzeniem wykorzystuje się go w świecie masażu, ale jeszcze lepiej sprawdza się w codziennych rytuałach pielęgnacyjnych. Chociaż zaleca się go szczególnie posiadaczom cery suchej i wrażliwej, olej łatwo się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustego filmu, więc śmiało mogą go testować także osoby ze skórą tłustą. Łagodność oleju migdałowego na szczęście nie odbiera mu skuteczności.


Witaminowa bomba dla urody

Dzięki zawartości witaminy E olej ze słodkich migdałów wykazuje działanie przeciwutleniające – chroni skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem słonecznym, przeciwdziała jej przedwczesnemu starzeniu się, przywraca jej jędrność i blask. Dodatkowo jest bogaty w białka, które stymulują produkcję kolagenu. Obecna w nim witamina A sprzyja z kolei walce z trądzikiem, zwłaszcza, że olej jest lekki i nie zapycha porów skóry. Równie przydatna jest tu zawartość cynku – pierwiastka wykorzystywanego w maściach redukujących zarówno wypryski, jak i otarcia.

Co więcej, minerały i witaminy z grupy B sprawiają, że olej ze słodkich migdałów wzmacnia nie tylko barierę ochronną skóry, ale i paznokcie. Już w tym momencie nietrudno dostrzec, że z powodzeniem stosuje się go w pielęgnacji tak skóry czy paznokci, jak i włosów. Jest on dobrym sposobem chociażby na dokładne oczyszczenie skóry. Lekki olej migdałowy szybko się wchłania, dzięki czemu doskonale oczyszcza pory bez powodowania podrażnień. Ze względu na swoją delikatność nadaje się również do demakijażu oczu. Po połączeniu go z cukrem otrzymujemy z kolei doskonały peeling usuwający martwe komórki

Olej ze słodkich migdałów to ponadto perfekcyjna, a na dodatek aromatyczna i lekka odżywka do włosów. Po zastosowaniu na skórę głowy, dzięki obecności takich minerałów, jak choćby magnez czy cynk, zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu. Z kolei jeśli olej nałoży się bezpośrednio na włosy, udaje się przywrócić im odpowiedni poziom nawodnienia, naruszony wcześniej przez silne szampony oczyszczające. W ten sposób ogranicza się ich łamanie, a więc pośrednio także wypadanie włosów.

 

Olej kontra rozstępy

Wzmacnia kondycję paznokci, leczy wypryski skórne, odżywia paznokcie – czego chcieć więcej? To jednak nie koniec pochwał, ponieważ olej ze słodkich migdałów jest na tyle odżywczy, że zapobiega rozstępom. Aby osiągnąć efekty, trzeba go oczywiście stosować systematycznie – najlepiej po kąpieli i peelingu ciała. Systematyczność jest zresztą wskazana także w przypadku pozostałych zastosowań. Jeśli tylko olej ze słodkich migdałów potraktujemy jako stały element rytuału pielęgnacyjnego, prędzej czy później będziemy się cieszyć, że w końcu wpadł w nasze ręce.