Biżuteria nazębna (twinkles) jest jednym z najnowocześniejszych osiągnięć stomatologii estetycznej - moda na ozdoby przyklejane do szkliwa zęba stała się niezmiernie popularna. Nie małym przyczynkiem do sukcesu są takie gwiazdy światowej muzyki jak: wokalista Simply Red - Mick Hucnall, Christina Auqilera czy Mick Jagger - one zapoczątkowały ten „upiększający” nurt. Obecnie w wielu gabinetach stomatologicznych można zrobić taką ozdobę.

 

Styl ozdabiania zębów przywędrował ze Stanów Zjednoczonych i bardzo szybko zjednał sobie zwolenników w Europie. Dzisiaj biżuteria na zębach nie wzbudza niczyjego zaskoczenia - stała się codziennością jak pierścionki na palcach czy kolczyki w uszach. Różnorodne kształty ozdób nazębnych m.in. gwiazdki, delfinki, serduszka - tworzą wraz z zadbanymi zębami niepowtarzalny urok.

 

Czym jest twinkles  

Ozdoby przyklejane do szkliwa zęba wykonane są z bezpiecznego materiału - to kryształki drogocennych kamieni szlachetnych. Występują w szerokim wachlarzu wzorów. Mogą być na przykład wykonane z 24 - karatowego białego bądź żółtego złota. Może to być także cyrkonia, brylant, szmaragd czy szafir. Jak mówią specjaliści, najczęściej wybierane są ozdoby pod postacią przeźroczystych kryształków średniej wielkości.

Twinkles może nosić każdy. Duża gama wzorów pozwala na dobranie idealnej ozdoby dla każdego wieku a także płci. Biżuteria może być mocowana na zębach naturalnych jak i tych odbudowywanych protetycznie (w tym na licówkach).

Ważne! Warto przed zabiegiem wykonać test alergiczny - niektóre materiały uczulają. Amerykańscy stomatolodzy coraz częściej odnotowują przypadki alergii kontaktowej (szczególnie w miejscach, gdzie ozdoba dotyka śluzówki).

 

Zakładanie i zdejmowanie - jak wygląda zabieg  

Procedura założenia ozdoby trwa kilkanaście minut, i co najważniejsze nie boli ani nie narusza także powierzchni zęba.

Ważne! Zabieg może wykonać jedynie stomatolog - tylko on jest w stanie zagwarantować dobre połączenie biżuterii z zębem.

Ząb, na którym ma być przyklejona ozdoba musi być zdrowy z mocnym szkliwem. Dodatkowo powinien być biały (biżuteria zyskuje na atrakcyjności). Wielu specjalistów zaleca przed założeniem biżuterii zabieg wybielania zębów.

Dentysta osusza ząb (najczęściej jest to górna jedynka, dwójka bądź trójka), po czym wytrawia powierzchnię szkliwa. Następnie za pomocą materiału światłoutwardzalnego przykleja ozdobę (kryształek nazębny do szkliwa wybranego zęba).

Ważne! Pacjent może wybrać ozdobę tymczasową (na miesiąc) lub trwalszą (może utrzymać się nawet dwa lata).

Zalecenia po zabiegu:

  • nie spożywać pokarmów przez godzinę po zabiegu
  • nie myć zębów przez 12 godzin od wykonania zabiegu
  • nie jeść twardych rzeczy przez 12 godzin od wykonania zabiegu
  • nie naciskać ozdoby przez 12 godzin od wykonania zabiegu
  • można pić bezpośrednio po zabiegu

Po założeniu biżuterii nie ma jakichś szczególnych obwarowań, jeżeli chodzi o kwestię higieny jamy ustnej - zwykła wystarczy. Jednakże w przypadku ozdób z materiału, jakim jest platyna, zaleca się polerowanie raz na 2 - 3 miesiące, aby ozdoba nie straciła blasku.

W temacie spożywania pokarmów oraz napojów - powinno się zrezygnować z zimnych płynów gazowanych oraz lodów (ozdoba może ulec odklejeniu).

Ważne! Po założeniu biżuterii możliwe jest odczuwanie lekkiego dyskomfortu, zanim organizm nie przystosuje się do nowej sytuacji. Należy pamiętać, że ozdoba ma charakter półtrwały - wszelkiego rodzaju próby sprawdzenia trwałości przyklejonej biżuterii bądź jej pocieranie mogą skutkować odpadnięciem ozdoby.

Podobnie jak proces zakładania biżuterii na zęby, tak i procedura zdejmowania ozdoby nie jest trudna ani niebezpieczna. Stomatolog po zdjęciu biżuterii usuwa resztki kleju stomatologicznego, następnie poleruje szkliwo zęba oraz wzmacnia lakierem fluorowym.

 

Zalety biżuterii nazębnej

Niewątpliwe ładne świecidełko połyskujące na zadbanych zębach, to dodatkowy walor upiększający i sposób na odmianę. Dodatkową zachętą do spróbowania ponoszenia takiej ozdoby jest prostota zabiegu zarówno pod względem zamocowania jak i zdjęcia biżuterii nazębnej. Co najważniejsze dla pacjenta - nie pozostają żadne ślady po ingerencji w twarde tkanki zęba.

Zdaniem tradycjonalistów, najpiękniejszą ozdobą są zdrowe, białe zęby. W myśl powiedzenia, że o gustach się nie dyskutuje - najlepiej jak każdy indywidualnie podejdzie do tego tematu.