Skaling to zabieg stomatologiczny, którego celem jest usunięcie kamienia nazębnego, czyli zmineralizowanej płytki nazębnej. Zabieg ten pełni ważną rolę w profilaktyce próchnicy oraz zapalenia dziąseł i przyzębia.


Dlaczego należy zwalczać kamień nazębny?



Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej, czyli osadu gromadzącego się na zębach. Jest to zwapniała mieszanina śliny, komórek nabłonka, resztek pożywienia oraz bakterii (a także produktów ich metabolizmu), której nie da się usunąć poprzez szczotkowanie zębów oraz używanie nici dentystycznych. Kamień nie tylko wpływa na wygląd zębów, powodując ich przycienienie lub przebarwienia, ale znacznie utrudnia przeprowadzanie zabiegów higienicznych. W przestrzeniach otoczonych kamieniem nazębnych gromadzą się bakterie, które mogą wywoływać próchnicę, a także zapalenia przyzębia prowadzące do wypadania zębów. Jeżeli czekasz na termin u stomatologa, sprawdź jak usuwać kamień nazębny domowymi sposobami!


Zaczyna się od kamienia, a kończy na...


Nadmierny rozwój bakterii powodujących zapalenia w obrębie jamy ustnej może powodować powikłania w postaci różnego rodzaju stanów zapalnych w obrębie całego organizmu, w tym np. do zapalenia wsierdzia. Kobiety ciężarne muszą również brać pod uwagę możliwość przedostania się bakterii do płodu, co w najgorszym przypadku może doprowadzić do poronienia. Profilaktyka jest pierwszym krokiem do zdrowego uśmiechu, sprawdź w jaki sposób możesz chronić zęby przed przebarwieniami i osadem!


Jak pozbyć się kamienia nazębnego?


By nie dopuścić do wytworzenia się kamienia nazębnego, należy regularnie szczotkować zęby, używając wskazanej przez stomatologa pasty do zębów. Dzięki temu usuwa się resztki pokarmu i bakterie tworzące osad na powierzchni zębów. Uzupełnieniem zabiegów wykonywanych w domu powinny stać się zabiegi higienizacyjne wykonywane w gabinetach stomatologicznych: piaskowanie zębów i skaling. Piaskowanie pozwala usunąć nagromadzony osad oraz resztki kamienia pozostałe po skalingu, który należy wykonywać niezwłocznie, gdy tylko pojawi się kamień nazębny.


Rodzaje skalingu


Istnieje wiele metod skalingu, które dzieli się na metody naddziąsłowe i poddziąsłowe.  W czasie skalingu naddziąsłowego usuwany jest kamień nazębny utrwalony na koronie zęba. Skaling poddziąsłowy polega na rozbiciu kamienia zalegającego pod powierzchnią dziąseł. Wśród najczęściej stosowanych metod skalingu znajdują się:



Metody tradycyjne

Rozkruszanie kamienia może być wykonane za pomocą skalerów ręcznych (prostych narzędzi stomatologicznych: motyk, pilników, dłut itp.) lub skalerów mechanicznych (napędzanych silnikiem wierteł i frezów).


Metoda ultradźwiękowa

W metodzie ultradźwiękowej na kamień działa się dźwiękami emitowanymi przez specjalną głowicę - kamień jest kruszony drganiami o wysokiej częstotliwości. Skalingowi ultradźwiękowemu nie mogą się poddawać osoby posiadające rozrusznik serca oraz kobiety w ciąży.


Skaling laserowy

W metodzie laserowej używa się lasera impulsowego pracującego z częstotliwościami od 1 do 10 impulsów na sekundę.


Usuwanie chemiczne

Metoda chemiczna polega na płukaniu zębów 30 proc. roztworem perhydrolu. Z uwagi na to, że perhydrol jest substancją żrącą i potencjalnie niebezpieczną, zabieg ten musi być wykonywany pod nadzorem personelu medycznego.


Piaskowanie zębów


Piaskowanie to zabieg polegający na oczyszczani zębów z osadu za pomocą strumienia wody zawierającej drobiny czyszczące. Zazwyczaj piaskuje się zęby w celu usunięcia  osadu oraz przebarwień. W przypadku wykonywania skalingu, piaskowanie stanowi zabieg uzupełniający, dzięki któremu wypłukuje się resztki rozbitego kamienia.