Systematyczne usuwanie kamienia nazębnego to podstawa dbania o zdrowe zęby i dziąsła. Nie możemy niestety przeprowadzić takiego zabiegu w zaciszu własnego domu, ale możemy zapobiec konieczności jego wykonania w gabinecie dentystycznym. Co zrobić, by dzięki codziennej pielęgnacji zębów wygrać walkę z kamieniem nazębnym?

 

 

Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana (zwapniała) płytka nazębna, która pojawia się na powierzchni zębów już  kilka godzin po ich wyszczotkowaniu. Najpierw ma formę miękkiego, lepkiego i bezbarwnego osadu, a potem systematycznie staje się on coraz twardszy. Wynika to z soli mineralnych zawartych w ślinie, które reagują z płytką nazębną. Proces ten przyspieszają bakterie próchnicowe oraz rozkładające się w najróżniejszych zakamarkach w jamie ustnej resztki pokarmowe. Osad można początkowo zauważyć w obrębie dziąseł, ponieważ przybiera postać odznaczającej się barwą obwódki, by z czasem stać się ciemniejszym i bardziej utwardzonym. Szczególnie groźny dla zdrowia jamy ustnej jest kamień zlokalizowany pod dziąsłami, bo przyczynia się on do powstawania paradontozy.

Kamień nazębny trzeba regularnie usuwać nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Pozwoli to zapewnić odpowiednie warunki w jamie ustnej, wysoki poziom higieny, jak również zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy. Co możemy zrobić, by ograniczyć jego pojawienie się? Konieczna jest prawidłowa i systematyczna pielęgnacja zębów, oraz dziąseł. Pamiętajmy, by myć zęby minimum dwa razy dziennie (rano i wieczorem), a najlepiej po każdym posiłku. Ważne jest, by robić to w sposób dokładny i przez zalecany czas dwóch minut. Warto wzbogacić swoją higieną specjalnymi produktami, takimi jak: nitki dentystyczne, wykałaczki, płyny do płukania ust. Duże znaczenie ma również nasz codzienny jadłospis. Spożywanie nadmiernej ilości węglowodanów oraz palenie wyrobów tytoniowych sprzyja szybszemu powstawaniu kamienia nazębnego. W walce z nim pomocne mogą okazać się zabiegi profilaktyczne, do jakich zaliczyć można tzw. lakierowanie zębów lub fluoryzację.

Profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego najlepiej jest wykonać w profesjonalnym gabinecie dentystyczny. Dwa podstawowe sposoby to:

  • skalowanie (tzw. skaling) - usuwanie kamienia specjalnymi narzędziami ręcznymi lub elektrycznymi, jest procesem przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami bólowymi
  • piaskowanie – usuwanie kamienie nazębnego przy pomocy strumienia wody, powietrza oraz specjalistycznego proszku, jest bezbolesne i przeprowadzane najczęściej w znieczuleniu miejscowym.

Czym jest szczoteczka soniczna i jak działa?

Szczoteczka soniczna to jedno z najnowocześniejszych urządzeń stworzonych do kompleksowego zadbania o wysoki poziom higieny jamy ustnej. To ulepszona wersja szczoteczki elektrycznej, ale działająca w zupełnie inny sposób, bo na zasadzie wibracji samej główki czyszczącej, która notabene również jest inna (podłużna jak w szczoteczkach manualnych, a nie okrągła). Przykłady takich urządzeń znajdziemy m.in. na stronie https://denthelp.pl/szczoteczki/szczoteczki-elektryczne/szczoteczki-soniczne Porusza się ona z bardzo dużą prędkością, dzięki czemu woda i pasta do zębów są wyrzucane z głowicy z dużą siłą. To właśnie powstałe w procesie szczotkowania zębów mikrobąbelki potrafią dotrzeć do największych zakamarków w jamie ustnej i usunąć z wszelkie zabrudzenia, osad, przebarwienia, a także resztki jedzenia, powodujące odkładanie się chorobotwórczych bakterii. Ma to ogromne znaczenie przy walce z odkładającym się kamieniem nazębnym.

Szczoteczka soniczna a kamień nazębny

W wyniku procesu kawitacji, czyli przekształcania się cieczy w gaz powstają wspomniane już wyżej mikropęcherzyki, które skutecznie likwidują gromadzące się wewnątrz jamy ustnej bakterie oraz osad nazębny. Przenosi to czynność mycia zębów na zupełnie inny poziom precyzyjności, dając gwarancję wielowymiarowej czystości.

Szczoteczka soniczna pomaga w usuwaniu kamienia nazębnego, ale należy zdawać sobie sprawę, że żadne urządzenie domowego użytku nie jest w stanie zrobić tego w 100%. W przypadkach, gdzie jest on głębiej osadzony, wymagana jest wizyta w gabinecie stomatologicznym, gdzie zostanie przeprowadzony odpowiedni zabieg.

Regularne używanie szczoteczki sonicznej zapobiega nadmiernemu odkładaniu się kamienia, ponieważ eliminuje ona płytkę nazębną, z której powstaje. Jest przy tym bezpieczna dla dziąseł, dlatego mogą z niej korzystać nawet osoby cierpiące na problem ich nadwrażliwości. Jest więc ona bardzo dobrym sposobem na profilaktykę jamy ustnej i dbanie o jej jak najlepszą kondycję.