Masz przepiękne rysy twarzy, dbasz o higienę jamy ustnej, a mimo to twój uśmiech nie jest idealny. Różowa linia dziąseł zdaje się być zbyt szeroką w stosunku do białej linii zębów. Twoi najbliżsi mówią, że to urocze i naturalne. Ty ze smutkiem wspominasz wrednych rówieśników, którzy dogryzali ci w szkole. „Masz koński uśmiech” - wołali.  Ale to już koniec tej historii. Tej wady można się pozbyć.

 

- Uśmiechem dziąsłowym (gummy smile) nazywamy dysproporcję pomiędzy tzw. strefą białą (stanowią ją zęby pacjenta) a strefą czerwoną (dziąsłami). W warunkach zachowania estetyki, podczas uśmiechu rąbek dziąsłowy jest niewidoczny, jednak za normę uznajemy również stan, kiedy widoczny jest odcinek obejmujący 1-2 mm wysokości tkanek dziąsła. W przypadku gummy smile pacjent podczas uśmiechu, ukazuje 3 mm i więcej tkanek dziąsła. W skrajnych przypadkach wysokość widocznego podczas wyrażania radości dziąsła może być równa wysokości koron zębów - mówi lekarz dentysta Magdalena Kaczoruk, specjalista chirurgii stomatologicznej.

Wystarczy przyjrzeć się celebrytkom, by stwierdzić, że nie zawsze uśmiech dziąsłowy jest powodem do rozpaczy. Nikole Kidman, Julianne Moore, Andie MacDowell, Gwen Stefani, Estella Warren, Vanessa Lengies to atrakcyjne kobiety, mimo że śmieją się do nas dziąsłami odsłoniętymi ponad „przepisową” miarę. Podobnie było z Jennifer Garner (żoną Bena Afflecka), ale... jej najprawdopodobniej pomogli specjaliści medycyny estetycznej.

Komentarz eksperta

Lek. dent. Katarzyna Cupryś
Lek. dent. Katarzyna Cupryś
Gummy smile zaburza estetykę biało-czerwoną naszego uśmiechu, gdzie o harmonii decyduje wzajemny układ wargi, dziąsła i zębów. Uśmiech wygląda nienaturalnie, zęby wyglądają na nadmiernie wyrznięte, dziąsła jest za dużo, a mówiąc kolokwialnie "coś nie gra". Jest to problem natury estetycznej, a kwestia odbioru bywa bardzo indywidualna. Jeżeli taki rodzaj uśmiechu zawstydza, przyczynia się do obniżenia poczucia własnej wartości lub sprawia, że jego posiadacz rzadziej się uśmiecha lub po prostu nie lubi tej wady i nie chce się do niej przyzwyczajać, powinien wiedzieć, że istnieją metody pozwalające skorygować niekorzystną proporcję widocznego przy uśmiechu dziąsła.

 

Sposoby korekcji uśmiechu dziąsłowego

Uśmiech dziąsłowy może być spowodowany: wadami ortodontycznymi (zły zgryz, drobne zęby), uwarunkowaniem genetycznym (nadmiernym rozrostem kości szczęki), zbyt małą objętością górnej wargi, opóźnionym wyrzynaniem zębów (zęby pozostają przykryte dziąsłami) lub nadreaktywnością mięśni mimicznych. Z uwagi na różne przyczyny, korygowanie uśmiechu dziąsłowego może przyjmować formę leczenia ortodontycznego, zabiegów chirurgicznych (wycięcie nadmiaru dziąsła i kości, podcięcie wędzidełka wargi) lub zabiegów medycyny estetycznej (użycie botoksu). Bywa i tak, że uzyskanie pożądanego efektu estetycznego wymaga współdziałania ortodonty, chirurga-stomatologa i lekarza medycyny estetycznej.

- Kluczowe w doborze odpowiedniej metody do przyczyny występowania gummy smile jest dokładne badanie, któremu towarzyszą badania dodatkowe i często także analiza zdjęć - tłumaczy lek. dent. Katarzyna Cupryś - Zależnie od sytuacji klinicznej efekt wydłużenia koron klinicznych, i co za tym idzie skrócenia widocznej szerokości dziąsła, można uzyskać ograniczając się tylko do wycięcia nadmiaru dziąsła. Czasami konieczne jest również usunięcie kości, która podpiera dziąsło. W niektórych przypadkach przed zabiegiem mikrochirurgicznym konieczne będzie leczenie ortodontyczne, które może podnieść linię zębów i tym samy linię dziąseł.

- W ostatnich latach zalecane jest również stosowanie toksyny botulinowej, która zdeponowana przez lekarza w okolice odpowiednich mięśni mimicznych w otoczeniu wargi górnej doprowadza do zmniejszonego jej napięcia. Wówczas dziąsła w obrębie szczęki stają się  mniej widoczne - przypomina lek. dent. Magdalena Kaczoruk.

Polecamy też: Botoks nie tylko na zmarszczki. Mniej znane zastosowanie toksyny botulinowej

 

Leczenie uśmiechu dziąsłowego aparatem ortodontycznym

Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na uporanie się z uśmiechem dziąsłowym było użycie aparatu ortodontycznego (aparatu na zęby). Ten sposób leczenia jest niestety długotrwały. Zęby nie staną na baczność niczym żołnierze w szeregu, gdy tylko wyda się im odpowiednią komendę. Intruzja zębów przednich, czyli ich przesunięcie dowierzchołkowe, może potrwać nawet kilka lat. W wielu przypadkach pozbycie się „różowego uśmiechu” wymaga także dodatkowych zabiegów chirurgicznych wykonywanych przez periodontologa (specjalistę zajmującego się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia).

 

Chirurgiczne leczenie uśmiechu dziąsłowego

Jednym z zabiegów, który przynosi korzyść pacjentom niezadowolonym ze swojego uśmiechu, jest wydłużenie koron klinicznych zębów, czyli procedura mająca na celu podniesienie linii dziąsła i odsłonięcie skrywanej pod nią części zęba (w tym celu usuwa się nadmiar tkanki). Odsłonięte korony dodatkowo uzupełnia się licówkami. Kolejną metodą na zmniejszenie widoczności dziąsła w czasie uśmiechu jest podcięcie wędzidełka górnej wargi - w przypadkach przerostu wędzidełka lub jego niskiego osadzenia, mięśnie mimiczne unoszą wargę zbyt wysoko. Częściowe uwolnienie wargi powoduje jej delikatne opadnięcie w czasie śmiania się, co jest pożądane w przypadkach uśmiechu dziąsłowego.

 

Nadmiernie odsłonięte dziąsła a toksyna botulinowa (botoks)

Toksyna botulinowa typu A (od nazwy leku „Botox” nazywana popularnie botoksem) to ta sama substancja, którą nazywa się jadem kiełbasianym. Ten fakt budzi kontrowersje, ale wystarczy zrozumieć, że podobnie jak w przypadku innych środków stosowanych w medycynie o tym, co jest lekiem, a co trucizną, decyduje dawka. Botoks wykorzystywany był początkowo w neurologii, gdzie łagodzi się za jego pomocą mimowolne kurcze mięśni. Lekarze medycyny estetycznej zaczęli używać preparatów zawierających toksynę botulinową w celu rozluźnienia mięśni mimicznych, co ma wpływ na redukcję i profilaktykę powstawania zmarszczek. W przypadku uśmiechu dziąsłowego, lekarz (po wnikliwym wywiadzie) wykonuje zastrzyk w okolicach skrzydełek nosa. Zabieg ten jest stosunkowo bezpieczny (jeśli wykonuje go specjalista), a jego efekty są widoczne już po kilku dniach i utrzymują się przez ok. 6 miesięcy. Botoks blokuje oddziaływanie nerwów, a tym samym zmniejsza się napięcie mięśni. I tak, w czasie uśmiechu, warga przestaje podnosić się, odsłaniając dziąsła.

 

Upiększ swój uśmiech dzięki stomatologii estetycznej! 

Komentarz eksperta

Lek. dent. Magdalena Kaczoruk
Lek. dent. Magdalena Kaczoruk
Uśmiech dziąsłowy niewątpliwie wymaga leczenia - nie tylko ze względów estetycznych, kierują nas ku temu też wskazania zdrowotne. Nadmierna ekspozycja tkanek przyzębia na środowisko zewnętrzne może powodować wysychanie błony śluzowej, a przerost dziąseł utrudnia zabiegi higienizacyjne, w wyniku czego następuje przyleganie płytki bakteryjnej do powierzchni zębów. Sprzyja to pojawieniu się stanu zapalnego dziąseł. W konsekwencji dziąsła stają się przekrwione, zaczerwienione i krwawią przy szczotkowaniu czy palpacji.

Każda forma ingerencji w nasze ciało może wywołać niepożądane następstwa, jednak ryzyko jest minimalizowane, gdy korzystamy z usług doświadczonych lekarzy. To oni poinformują nas o tym, jakie są realne możliwości medycyny i wykluczą występowanie przeciwwskazań. Dodajmy, że niemalże pewnym skutkiem ubocznym pozbycia się wady estetycznej jest potrzeba... uśmiechania się do swojego odbicia w lustrze.