Prawidłowo dobrany stanik stanowi gwarancję atrakcyjnego wyglądu i wygody, ale też dobrego samopoczucia i kondycji piersi. Choć trudno w to uwierzyć, 90 proc. kobiet na całym świecie nosi źle dobrany stanik. W efekcie cierpią na skurcze w obrębie ramion i barków, bóle głowy i pleców. Źle rozłożony ciężar piersi powoduje uszkodzenie części piersiowo-krzyżowej kręgosłupa, a w konsekwencji może wywołać zator i wylew.

Kobiety często pytają o związek źle dobranego stanika i raka piersi. Na razie brak jednoznacznych dowodów na taką korelację, ale w środowisku lekarskim coraz częściej dyskutuje się o możliwych konsekwencjach noszenia zbyt ciasnego biustonosza. Pewne jest to, że od tej części garderoby zależy zdrowie i komfort kobiet.  Niestety nie w każdym mieście można znaleźć sklep bieliźniarski oferujący pomoc brafitterki. Nie ma wątpliwości, że konsultacja z nią może zaoszczędzić stresu i bólu w przyszłości. Magdalena Hinca z sieci salonów Lingeria Świat Bielizny D+ na co dzień pomaga wybrać idealny stanik swoim klientkom. Nie tylko świetnie zna się na obwodach i modelach, ale też podpowiada, kiedy stanik trzeba wymienić na nowy.


Samodzielne kupowanie stanika jest prostą sprawą?

Magdalena Hinca: Samodzielny zakup biustonosza nie jest prostą sprawą, zwłaszcza gdy nigdy nie byłyśmy u braffiterki. W takim wypadku nie wiemy, na co zwrócić uwagę, aby biustonosz był dobrze dopasowany - zarówno pod względem rozmiaru, jak i konstrukcji odpowiedniej dla kształtu naszego biustu. Mierząc biustonosz, na początku musimy chociażby wyregulować długość ramiączek. Warto w takim wypadku poprosić o pomoc braffiterkę.

 

Najczęściej popełniane błędy...

Największym błędem popełnianym przez kobiety przy zakupie stanika jest zbyt luźny pas obwodu biustonosza. To na nim opiera się 80 proc. podtrzymania naszego biustu (nie na ramiączkach!!!). Pas obwodu powinien być co najmniej o 5 cm węższy niż pokazuje nam miara pod biustem. Np. Mając 85 cm obwodu pod biustem, powinnyśmy zakupić biustonosz o obwodzie 80 cm.

Kolejnym notorycznie popełnianym błędem jest kupowanie biustonosza o zbyt małym rozmiarze miski. Miseczka NIE MOŻE wpijać nam się w pierś. Powstaje wtedy efekt wylewającej się piersi z miski tzw. bułeczki. Łatwo to zweryfikować, stając bokiem do lustra: widzimy wtedy, czy linia biustu zlewa nam się z linią biustonosza czy wystaje ponad.

CECHY ŹLE DOBRANEGO BIUSTONOSZA:

  • ramiączka wpijające się w ciało i zostawiające różowe pręgi,
  • fiszbina odstająca od mostka (można to sprawdzić, podnosząc ręce ku górze - stanik nie powinien odstawać do ciała),
  • "wylewający się" z góry miseczki biust oraz/lub po bokach (przy pachach,
  • pas obwodu przesuwający się ku górze (na plecach).

CECHY PRAWIDŁOWO DOBRANEGO STANIKA:

  • Linia piersi w biustonoszu musi być jednolita - krawędź miseczki nie może „dzielić” piersi na pół.
  • Ramiączka powinny być wygodne i nie wpijać się w ciało - optymalna długość ramiączek to taka, kiedy jesteśmy w stanie swobodnie wsadzić pod ramiączko dwa palce dłoni.
  • Fiszbiny powinny przylegać do klatki piersiowej, a biustonosz pozostać na miejscu nawet po uniesieniu rąk.
  • Miseczki nie powinny się marszczyć i nie powinno być pustej przestrzeni zarówno pomiędzy piersiami a fiszbinami, jak i na górze miski.
  • Pas obwodu powinien być ścisły, ale wygodny, powinien układać się poziomo, nie przesuwając się w górę na plecach.

 

Na co - prócz wymiaru - zwracać uwagę, kupując stanik?

Kupując biustonosz, powinnyśmy zwrócić uwagę na konstrukcję biustonosza. I w tym aspekcie przyda się pomoc brafitterki. Dla przykładu konstrukcja full cup świetnie sprawdzi się dla nieco “zmęczonego” biustu. Model balconnet bardziej uwydatnia biust i unosi go ku górze. Konstrukcja z niskim mostkiem, tzw. plunge, świetnie  modeluje dekolt, więc jest dedykowany do bardziej wyciętych kreacji. Biustonosz z panelem bocznym, tzw. side support, jest odpowiedzialny za maksymalne ściągniecie biustu do środka.

Konstrukcji biustonosza jest mnóstwo - oczywiście staramy się dobrać tę odpowiednią do naszego kształtu biustu, aczkolwiek ważne są również preferencje. Kobietom zależy na różnych efektach: jedna lubi maksymalne zebranie oraz efektowne uniesienie piersi, inna woli biust optycznie pomniejszyć i zastosować konstrukcję tzw. minimaizera.


Jak poznać, że stanik już nie nadaje do noszenia?

Po zakupie stanik powinnyśmy zapinać na skrajnie zewnętrzną haftkę, aby mieć możliwość zapięcia się ciaśniej, kiedy biustonosz rozciągnie się podczas użytkowania. Pozwoli nam to zachować odpowiednie napięcie pasu obwodu.

Kiedy zapinamy się już na najciaśniejszą haftkę, a obwód unosi się ku górze, jest to znak, iż nie spełnia on już swojej funkcji podtrzymania biustu. Oczywiście kiedy nasze ciało zmieni się pod kątem wagi (kiedy przytyjemy lub też zrzucimy wagę) często zmienia nam się rozmiar biustu - warto wtedy udać się do braffiterki na ponowną weryfikację rozmiaru.



*(Różowy) Październik uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. Jest on najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu. Chore na raka piersi stanowią 36 proc. kobiet żyjących z nowotworami. Według statystyk co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.