Urologia estetyczna to dział medycyny zajmujący się wybranymi zagadnieniami chirurgii urologicznej oraz medycyny estetycznej. Od zwykłej chirurgii urologicznej odróżnia urologię estetyczną cel zabiegu, którym nie jest już operacyjne leczenie schorzeń nerek i dróg moczowych lecz przede wszystkim korekcja defektów wyglądu męskich narządów płciowych.

 

Kto korzysta z zabiegów urologii estetycznej?

Nazwa "urologia estetyczna" powstała poprzez analogię do nazwy "ginekologia estetyczna" i określa się nią grupę zabiegów, których celem jest poprawa wyglądu męskich narządów płciowych. Nie jest to jednak ścisłe kryterium i w ramach usług klinik chirurgii plastycznej wykonuje się zarówno operacje mające na celu przywrócenie zdrowia i ogólnego komfortu życia, jak i te służące wyłącznie podniesieniu samooceny poprzez uzyskanie pożądanego przez pacjenta efektu estetycznego. W gabinetach specjalizujących się w zabiegach dla mężczyzn można zatem spotkać panów, którzy dzięki operacji chcą się pozbyć kompleksów, jak i tych, którzy mają problemy zdrowotne spowodowane np. następstwami interwencji chirurgicznych, wypadków czy wadami rozwojowymi.

 

Operacyjne wydłużenie prącia

Operacyjne wydłużanie prącia, nazywane także przedłużaniem lub powiększaniem penisa, to zabieg polegający na nacięciu więzadeł procowatego i wieszadłowego w celu wysunięcia części prącia ukrytej za fałdem skórnym. Więzadła przytrzymują ciała jamiste, zapewniając im elastyczne przymocowanie do kości łonowej. Więzadło wieszadłowe w sposób naturalny wygina prącie w łuk, a więc po nadcięciu go, członek wysuwa się w przód o ok. 3-4 cm (chociaż u niektórych mężczyzn wysunięcie może wynosić więcej, np. aż 6 cm). Operacja wymaga użycia znieczulenia ogólnego (narkozy) i minimum dobowej hospitalizacji. Podstawowa rekonwalescencja po zabiegu trwa kilka tygodni, w czasie których stosuje się różnego rodzaju techniki mające zapobiegać nadmiernemu kurczeniu się prącia w trakcie gojenia się ran. Efekt wizualny dotyczy przede wszystkim długości członka w spoczynku. Źle wykonana operacja może prowadzić do zaburzeń wzwodu.

 

Powiększanie penisa kwasem hialuronowym

Powiększenie penisa kwasem hialuronowym polega na wstrzyknięciu żelu zawierającego kwas hialuronowy (HA - z ang. hyaluronic acid). Zabieg trwa ok. 30 minut, przeprowadzany jest przy znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Po znieczuleniu pacjenta lekarz wstrzykuje i rozprowadza preparat - podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych zabiegów z użyciem HA. Efektem jest powiększenie obwodu prącia o 2-5 cm i wydłużenie go o 1-3 cm. Niewątpliwą zaletą zabiegu jest jego mała inwazyjność (w porównaniu do operacyjnego wydłużania penisa), wadą natomiast to, że wypełnienie stopniowo zanika (przez kilkanaście miesięcy), a zatem utrzymanie pogrubienia i wydłużenia wymaga powtarzania zabiegu co kilka miesięcy.

 

Plastyka napletka w urologii estetycznej dla mężczyzn

Potrzeba wykonania plastyki napletka wiąże się najczęściej z występowaniem stulejki. Stulejka występuje u mężczyzn, u których napletek jest zbyt wąski, co uniemożliwia lub utrudnia jego zsuniecie. Stan taki może utrudniać prowadzenie normalnego życia seksualnego oraz prowadzić do występowania dolegliwości bólowych w czasie erekcji. Leczeniu operacyjnemu poddawani powinni być już mali chłopcy, jednak część rodziców bagatelizuje taką potrzebę, co sprawia, że do gabinetów urologów trafiają dorośli mężczyźni borykający się ze stulejką. Zabieg plastyki napletka trwa 30 minut i nie wymaga hospitalizacji. Lekarz rozcina skórę, a następie zszywa ją w odpowiedni sposób, poszerzając napletek. Okres rekonwalescencji wynosi ok. 4 tygodni.

 

Obrzezanie

Obrzezanie, czyli usunięcie napletka, kojarzone jest przede wszystkim z rytuałem mającym swoje źródło w tradycji określonych narodów. Ze względów czysto medycznych wykonuje się je jedynie w szczególnie ciężkich przypadkach stulejki lub powtarzających się zakażeń żołędzi. Zdarza się jednak, że mężczyźni poddają się zabiegowi obrzezania, mając na uwadze chęć zmiany wyglądu prącia, a także, co deklarują niektórzy pacjenci, doznanie innych odczuć towarzyszących stosunkowi płciowemu. Obrzezanie trwa ok. 30 minut i może być wykonane z użyciem znieczulenia miejscowego lub dożylnego. Chirurg może, zgodnie z życzeniem pacjenta, wyciąć cały napletek lub jedynie jego część. Ze względu na różne efekty, mówi się o „stylach obrzezania”. Okres rekonwalescencji jest taki sam jak przy plastyce napletka.

 

Wydłużenie wędzidełka napletka

Zbyt krótkie wędzidełko napletka może, podobnie jak stulejka, powodować ból w czasie erekcji i uniemożliwiać lub uprzykrzać stosunek seksualny. Dodatkowo, krótkie wędzidełko może ulegać częstemu zerwaniu, co prowadzi do krwawienia, a w następstwie wielokrotnego zerwania, do bliznowacenia tkanki. W trakcie zabiegu chirurg nacina wędzidełko, a następnie zszywa je w odpowiedni sposób. Podobnie jak przy plastyce napletka i obrzezaniu, w czasie rekonwalescencji wymagane jest zachowanie należytej higieny oraz samodzielna zmiana opatrunków.

 

Operacyjne leczenie skrzywienia prącia

Urolodzy podejmują się operacyjnego leczenia penisa wówczas, gdy wada utrudnia lub uniemożliwia odbycie stosunku płciowego. Istnieje kilka metod korekcji skrzywień prącia. Wśród chirurgicznych dominuje tzw. metoda Nesbita polegająca na wycięciu części ciała jamistego po stronie przeciwległej do kierunku skrzywienia, a następnie zszyciu tkanek. Rekonwalescencja trwa ok. 2 miesięcy, w czasie których powstaje zrost zapobiegający odkształcaniu się penisa w kierunku skrzywienia. Wadą tej metody jest nieznaczne skrócenie członka. Zabieg trwa do 2 godzin, wymaga użycia znieczulenia ogólnego i przynajmniej dobowej hospitalizacji.

 

Usuwanie perlistych grudek prącia

Perlistymi grudkami prącia nazywane są niewielkie „grudki” pojawiające się w okresie dojrzewania na koronie żołędzi prącia. Te niewielkie wypustki nie mają bezpośredniego wpływu na zdrowie. Niektórzy panowie twierdzą, że "poszarpana" korona prącia utrudnia im zachowanie higieny intymnej, gdyż pomiędzy grudkami gromadzi się mastka oraz mocz, co prowadzi do powtarzających się stanów zapalnych. Bez względu na motywy kierujące pacjentami, specjaliści mogą usunąć te niewielkie fragmenty śluzówki, posługując się laserem. Zabieg jest wykonywany przy użyciu znieczulenia miejscowego, trwa 20 minut i nie wymaga hospitalizacji.

 

Laserowe odmładzanie prącia

Pojawiające się z wiekiem zmiany wyglądu skóry prowadzące do spadku elastyczności i przebarwień, a także różnego rodzaju niewielkie zgrubienia, prosaki itp. sprawiają, że panowie tracą zadowolenie z wyglądu swoich miejsc intymnych. Z pomocą przychodzi im opisywana w poprzednim akapicie technika laserowa, która nie tylko może służyć do wygładzania powierzchni skóry, ale także może wpłynąć na jej uelastycznienie. Zabieg trwa kilkanaście minut. Efektem jest bardziej gładka skóra, pozbawiona krostek i zgrubień.

 

Plastyka worka mosznowego 

Wraz z wiekiem, gdy stan skóry pogarsza się, worek mosznowy zaczyna się rozciągać pod ciężarem jąder. Wielu mężczyzn nie akceptuje tego objawu starzenia się i dlatego puszkują metod mogących mu zapobiec. W innych przypadkach nadmierne rozciągniecie moszny może być następstwem schorzeń lub operacji (np. wycięcia żylaków powrózka nasiennego). Znacznie wydłużona moszna utrudnia wybór stroju sportowego, powoduje ból w trakcie stosunku płciowego lub może np. sprawić problem w czasie defekacji, dotykając wody w muszli klozetowej. Plastyka worka mosznowego, w zależności od rodzaju wykonywanego zabiegu, może trwać od 40 minut do ok. 2 godzin i wymagać znieczulenia ogólnego lub dożylnego i miejscowego oraz minimum dobowej hospitalizacji. Techniki zabiegu bazują na metodach używanych przy rekonstrukcji jąder.

 

Protezy prącia i jąder

Operacje plastyczne mające na celu rekonstrukcje prącia i jąder wykonywane są od lat pacjentom po amputacjach, a także osobom, które ucierpiały w wyniku wypadków lub posiadają wady wrodzone zewnętrznych narządów płciowych. Implanty jąder wykonywane są z silikonu i wypełnione żelem silikonowym lub solą fizjologiczną. Wszczepia się je różnymi metodami, najczęściej przez niewielkie nacięcie w worku mosznowym lub pachwinie. Zabieg wszczepienia protezy prącia jest trudniejszy i wykonuje się w przypadkach częściowej rekonstrukcji po wypadkach, jak również wówczas, gdy stan zdrowia pacjenta uniemożliwia erekcję. Wszczepienie protezy trwa ok. 1.5 godziny i wymaga 48 godzin hospitalizacji.

 

Inne męskie zabiegi urologii estetycznej

Podane przykłady stanowią jedynie wyrywkową część zagadnień, którymi zajmuje się urologia estetyczna. Należy się spodziewać, że następował będzie wzrost zainteresowania mężczyzn możliwościami, które daje im współczesna medycyna, a odpowiedzią będzie rozwój badań oraz powstawanie nowych form terapii i metod mających poprawiać jakość życia pacjentów.