Teoretycznie można by spróbować peelingu, który złuszczy naskórek i sprawi, że skóra zacznie wyglądać młodziej i bardziej świeżo. Praktyka pokazuje jednak, że usuwanie rozstępów to zadanie dla doświadczonych lekarzy medycyny estetycznej. Kwasy złuszczające, choć w pielęgnacji są nieocenione, z bardziej widocznymi rozstępami niestety sobie nie poradzą.



Pojawiają się szczególnie na udach, pośladkach i brzuchu. U jednych kobiet są pozostałością po wieku dojrzewania, u innych po ciąży, a u jeszcze kolejnych – efektem zaburzeń hormonalnych. Rozstępy, czego by nie powiedzieć o tym, jak one powstały, są zawsze nieproszonym gościem na naszej skórze. Niestety nie tak łatwo się ich pozbyć. W pierwszej kolejności, onieśmielone obfitością proponowanych nam zabiegów estetycznych, decydujemy się często na nieinwazyjne peelingi chemiczne. Wprawdzie w nielicznych przypadkach mogą okazać się one wybawieniem, ale zazwyczaj w walce z rozstępami trzeba wytoczyć cięższe działa.

Oto pięć nowoczesnych metod terapeutycznych, które można rozważyć, jeśli wszystkie pozostałe sposoby na redukcję rozstępów zawiodły.


Radiofrekwencja mikroigłowa

W usuwaniu starszych, głębszych rozstępów najlepsze efekty przynosi radiofrekwencja mikroigłowa, która łączy nakłuwanie skóry z jej podgrzewaniem na długości igieł. Taki zabieg, zwłaszcza powtórzony dwu- lub trzykrotnie, wyzwala procesy naprawcze, które prowadzą do wypełnienia się na nowo pustych fragmentów skóry. Wskutek podgrzania i nakłucia skóry fibroblasty zaczynają produkować nowe włókna kolagenu i elastyny, które następnie się skręcają i zagęszczają. Cały proces wymaga czasu, dlatego efekty widoczne są po kilku tygodniach od zabiegu.


Laser frakcyjny

Można powiedzieć, że na podobnej zasadzie działa laser frakcyjny, który również powoduje mikrouszkodzenia uruchamiające proces regeneracji skóry. W gabinetach medycyny estetycznej wykorzystuje się laser frakcyjny Palomar Lux 1540, który przeznaczony jest do usuwania blizn i rozstępów. Urządzenie uszkadza skórę poprzez mikrowiązki światła, które działają wybiórczo, tj. nie atakują całej powierzchni skóry, lecz tworzą w niej swojego rodzaju pionowe kolumny. Dzięki temu zabieg nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji, a proces regeneracji zachodzi szybciej.


Mikronakłuwanie

Zredukować rozstępy można także za pomocą techniki mikronakłuwania, czyli zabiegu wykorzystującego naturalne procesy regeneracji skóry. Wszystko opiera się tu o mikrouszkodzenia wywołane poprzez drobne ukłucia igłami o różnej długości, w które wyposażony jest roller lub inne urządzenie, np. Dermapen. W terapii rozstępów stosuje się najdłuższe igły, dzięki czemu zabieg oddziałuje głębiej. Uszkodzenia powstałe w trakcie zabiegu są w pełni kontrolowane. Skóra otrzymuje w ten sposób impuls do odnowy. Aby efekty zabiegu były jeszcze bardziej spektakularne, mikrouszkodzenia wykorzystuje się do podawania koktajlu składników aktywnych, który może wreszcie wchłonąć znacznie głębiej niż w przypadku zwyczajnej aplikacji kosmetyku na skórę.


Jett Plasma

Jedną z najnowszych metod walki z rozstępami jest zabieg z wykorzystaniem urządzenia Jett Plasma. Jest to przyrząd przypominający długopis, który bazuje na fulguracji prądem stałym, a konkretniej, jak sama nazwa na to wskazuje, na plazmie, czyli strumieniu elektronów i jonów. Jett Plasma, po zastosowaniu środka znieczulającego (miejscowego lub iniekcyjnego), ogrzewa skórę (wysoka temperatura uruchamia naturalne procesy odbudowy tkanek) przez wyładowania iskrowe. Powstała plazma utlenia naskórek, zwiększając tym napięcie skóry, ale też likwidując takie niedoskonałości, jak blizny, kurzajki, naczyniaki czy właśnie rozstępy. Zabieg w terapii rozstępów wymaga powtórzeń w odstępach dwutygodniowych.


Nici liftingujące

Mniej popularnym sposobem na usunięcie rozstępów są nici liftingujące. Najczęściej wykorzystuje się ją do niwelowania zmarszczek na twarzy i kształtowania jej owalu, jednak teoretycznie nićmi można zredukować również rozstępy na ramionach, pośladkach i brzuchu. Nici wprowadza się igłą pod skórę. Te, rozpuszczając się, stymulują procesy naprawcze, mające na celu lifting skóry. Efekt utrzymuje się do dwóch lat, w przypadku leczenia tą metodą rozstępów jest jednak małe „ale”. Otóż, aby usunąć rozstępy, należałoby użyć bardzo wielu nitek. O ile więc sprawdzają się one w wygładzaniu twarzy, o tyle w przypadku modelowania ciała nici liftingujące są nieopłacalne finansowo.