Marzysz o pięknej, nieskazitelnej cerze przez cały rok, również latem?  Amerykańscy naukowcy opracowali formułę, która wspaniale wspiera skórę podatną na zanieczyszczenia, takie jak zaskórniki, grudki, krostki. To peeling oparty na probiotykach otrzymywanych… z dyni. – Idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zachować czystą cerę latem – zapewnia dr Agnieszka Bliżanowska, specjalista dermatolog i ekspert medycyny estetycznej w WellDerm.

 

Nawet doprowadzona do perfekcji przed wakacjami skóra skłonna do wyprysków lubi nieprzyjemnie zaskoczyć powstawaniem zaskórników i rozszerzonymi porami.

Komentarz eksperta

dr Agnieszka Bliżanowska
dr Agnieszka Bliżanowska
To efekt działania szkodliwych czynników, w szczególności słońca. Pod jego wpływem pogrubia się warstwa rogowa naskórka, dochodzi do zapychania porów i nadmiernej pracy gruczołów łojowych.

Niestety wykonanie serii głęboko oczyszczających peelingów chemicznych latem jest ryzykowne ze względu na powstawanie przebarwień. Co robić? Sposób na to znaleźli amerykańscy dermatolodzy, tworząc peeling, który wykorzystuje siłę enzymów proteolitycznych, uzyskiwanych w procesie organicznego rozkładu dyni.

 

Jak na skórę działa dynia?

Probiotyki, otrzymywane z dyni, zapobiegają namnażaniu szkodliwych bakterii i zmniejszają ryzyko infekcji. Zastosowane w peelingu enzymy działają przeciwzapalnie i bakteriobójczo: redukują problemy skórne, ale bez ryzyka podrażnień. Dodatkowo miąższ dyni to doskonałe źródło witamin: C, B1, B2, B6, PP oraz K. Zawiera też dużą ilość beta-karotenu, który świetnie przenika przez naskórek, gdzie zamienia się w kwas retinowy – najbardziej aktywną formę witaminy A, oraz w palmitynian retinylu, czyli estrową formę retinolu o działaniu antyoksydacyjnym. – Wszystkie te składniki mają zbawienny wpływ na skórę skłonną do wyprysków. Zabieg reguluje pracę gruczołów łojowych i obkurcza ich ujścia, zmniejsza zmiany ropne, likwiduje zaskórniki i wyrównuje koloryt skóry – wymienia efekty peelingu dyniowego Urszula Chodorska-Lema, kosmetolog z Centrum WellDerm.

 

Dla kogo jest zabieg dyniowy?

To rozwiązanie dla osób z cerą mieszaną, skłonną do wyprysków, grudek i krost. Idealny zabieg dla tych, którzy są po terapii peelingami chemicznymi, w tym na bazie roztworu Jessnera i chcieliby zachować czystą skórę. To także peeling dla osób, których wakacje zaskoczą pryszczami, krostkami, grudkami. Z efektów bardzo zadowolone będą skóry tłuste, łojotokowe, mieszane z rozszerzonymi porami. Wskazaniem do zabiegu jest też zbyt błyszcząca się skóra.

 

Peeling latem?

To ogromna zaleta tego peelingu, można go robić cały rok, także latem! Powiem więcej, jego formuła zmniejsza ryzyko powstawania przebarwień pozapalnych, to bardzo dobra informacja dla osób, które mają do nich skłonność – mówi kosmetolog. Po zabiegu skóra jest wygładzona i rozjaśniona, nie dochodzi do złuszczania naskórka. Zalecane jest przeprowadzenie serii 3 peelingów dyniowych co 7-14 dni.