Stosowany jest od wielu lat jako bezpieczny, dający natychmiastowy efekt wypełniacz. Kwas hialuronowy przede wszystkim dobrze wypełnia wszelkiego rodzaju zagłębienia, bruzdy, powierzchowne i głębokie zmarszczki. Ma szerokie zastosowanie: może być używany w  mezoterapii (czyli powierzchownej odnowie skóry), podawany do skóry w  celu konturowania lub uzupełnienia tkanek miękkich, które na skutek działania grawitacji tracą elastyczność.

 

Kwas hialuronowy nie jest dobrym środkiem do liftingu twarzy, ponieważ - aby przyniósł pożądane skutki podniesienia owalu twarzy -musiałby być podany w dużej ilości, a to spowodowałoby zaokrąglenie twarzy. Ale tam, gdzie zaczyna się opadanie tkanek, do wypełnienia zagłębień i bruzd, kwas hialuronowy nadaje się idealnie.

Jego wielką zaletą jest natychmiastowy efekt. Podawany podskórnie przez kaniulę, nie powoduje siniaków. Aplikacja za pomocą igły wywołuje jedynie lekkie krwawienie. W miejscach takich jak usta, okolice ust czy oczu podanie kwasu hialuronowego oczywiście wiąże się z bólem, dlatego podczas zabiegu stosuje się powierzchowne znieczulenie - na przykład stomatologiczne, które “wyłącza” dany obszar twarzy z bólu.

W zależności od swojej gęstości, wypełniacz utrzymuje się od 4 do 12-16 miesięcy. Jest biorozkładalny - organizm wchłania go stopniowo. Wygląd skóry poprawia się, ponieważ kwas hialuronowy stymuluje tworzenie się włókien kolagenowych i pobudza fibroplasty, czyli komórki skóry właściwej. Skóra staje się “gęstsza”.

Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej na świecie. Po ok. sześciu miesiącach od pierwszego zabiegu, pacjent może się zgłosić na dopełnienie, czyli ponowną aplikację wypełniacza - już w zmniejszonej dawce.

Zabieg zalecany jest dla kobiet od 30. roku życia. Młodsze panie stosują go do powiększenia ust. W celu poprawienia ich wyglądu, ale bez efektu powiększenia, można zastosować kwas hialuronowy nieusieciowany. Utrzymuje się on krócej, ale daje efekt silnego nawilżenia. W tym samym celu dodawany jest do preparatów do twarzy i stosowany w mezoterapii.

Przeciętna cena wypełnienia bruzd nosowo-wargowych czy “doliny łez” określana jest w zależności od ilości użytego wypełniacza (zazwyczaj jest to 0.5-0.8 ml lub 1 ml kwasu hialuronowego na strzykawkę). Cena zabiegu waha się od 800 do 1400 zł.

Osobiście nie polecam stosowania kwasu hialuronowego w plastrach ze względu na barierę skórną, którą substancja musi pokonać, by dostać się do głębokich warstw skóry.

Cel zabiegu ostrzykiwania kwasem hialuronowym to “wypoczęta” twarz, poprawiony wygląd, ale bez efektu maski bez jednej zmarszczki. Naturalny wygląd powrócił do łask.

 

Zobacz film "Wypełnienie bruzd nosowo-wargowych" 



dr Tadeusz Witwicki

Specjalista z dziedziny chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej. Doświadczenie zdobywał m.in. pod auspicjami rodziców, doc. Zofii Witwickiej - wybitnej chirurg plastyk oraz laryngolog, a także prof. ortopedii Tadeusza Witwickiego. Kształcił się na warszawskiej Akademii Medycznej, odbywał szkolenia w Pekinie, Glasgow, Los Angeles i Gandawie. Jest członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti–Aging, członkiem zwyczajnym Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej