W okresie letnim skóra szczególnie narażona jest na wpływ szkodliwych czynników środowiskowych. Promieniowanie UV, wiatr a także kąpiele w morzu - uszkadzają nie tylko barierę hydrolipidową skóry, niszczą struktury skórne, ale również wpływają na zachwianie jej równowagi fizjologicznej. Dlatego tak istotne jest, aby po okresie letnim poddać się odpowiednim zabiegom kosmetycznym, zadbać o nawilżenie i regenerację skóry (mezoterapia) oraz o przywrócenie jej dobrej kondycji i elastyczności (Icoone).

 

Skóra po lecie jest zazwyczaj odwodniona oraz szorstka w dotyku. Przesuszona skóra objawia się siateczką drobnych zmarszczek, widocznych zwłaszcza w pozbawionej gruczołów łojowych okolicy oka oraz nadmiernym rogowaceniem. Słońce, o czym należy pamiętać, najczęściej uszkadza tzw. płaszcz hydrolipidowy skóry, którego rolą jest ochrona naskórka. Zwiększona ekspozycja na promieniowanie UV uszkadza DNA komórkowe i zaburza procesy naprawcze w skórze, stąd możliwe skutki natychmiastowe: przebarwienia, poszerzone naczynia i odległe pod postacią nowotworów skóry - tłumaczy dr n. med. Karolina Kopeć - Pyciarz.

Polecamy też: Uwaga na czerniaka!

Decydując się na skorzystanie z dobrodziejstw profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, należy zwrócić uwagę na to, w jakiej kolejności wykonywać zabiegi. Terapię regeneracyjną powinno się rozpocząć od kuracji głęboko rewitalizujących oraz odżywczych, których zadaniem jest przywrócić skórze odpowiednie nawilżenie oraz blask. Kolejnym etapem są zabiegi mające na celu przywrócenie skórze sprężystości i wyrównujące koloryt.

 

Krok pierwszy - mezoterapia

Zabieg mezoterapii jest terapią polegającą na wprowadzeniu w skórę określonych substancji aktywnych przy pomocy cieniutkich igieł. Metoda ta zapewnia wyjątkową precyzję aplikacji leku bądź określonego preparatu kosmetycznego. Mezoterapia to doskonały sposób rewitalizacji, poprawy jakości oraz biostymulacji, czyli wspomagania produkcji kolagenu w skórze - mówi dr Iwona Radziejewska - Choma.

Zabieg przeprowadza się za pomocą użycia pistoletu do mezoterapii, którego główną zaletą jest możliwość dokładnego sprecyzowania głębokości wstrzyknięcia oraz właściwej dawki preparatu. Rodzaj aplikowanego środka różni się w zależności od celu, w jakim przeprowadzany jest zabieg. Składniki odżywcze, tj. kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy, peptydy, są precyzyjnie wprowadzane śródskórnie lub podskórnie. Kwas hialuronowy zapewnia odpowiednie nawilżenie, pozostałe składniki m.in. rewitalizują skórę - tłumaczy specjalistka.

Przeciwwskazaniami do zabiegu są m.in.

  • alergia na preparaty stosowane podczas zabiegu
  • ciąża i okres karmienia piersią
  • cukrzyca
  • infekcje skórne

 

Komentarz eksperta

Dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz
Dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz
Mezoterapia igłowa nieusieciowanym kwasem hialuronowym, koktajlami witaminowymi z dodatkiem mikroelementów i osoczem bogatopłytkowym pozwala przywrócić fizjologiczny poziom nawilżenia skóry oraz pozwala na stymulację produkcji kolagenu. Zabiegi należy powtarzać co 2 - 4 tygodnie, najlepiej 4 - 6 razy. Zauważalna jest poprawa napięcia skóry i jej kolorytu.

 

Mezoterapię przeprowadza się przy zastosowaniu kremu znieczulającego. Po serii nakłuć wykonywany jest następnie masaż, który ma na celu pomóc w rozprowadzeniu substancji pod skórą. Dyskomfortem mogą być pojawiające się po zabiegu lekkie zaczerwienienia - delikatne uszkodzenia skóry w miejscu nakłucia pobudzają procesy regeneracyjne skóry, wzmacniając efekty zabiegu.   

 

Krok drugi - Icoone

Icoone jest metodą, która daje szybkie efekty w poprawie jędrności oraz gęstości skóry. Ponadto ją odżywia i regeneruje. Zabiegi Icoone są przeprowadzane na skórze ciała i twarzy. Polegają one na przeprowadzaniu masażu w podciśnieniu odpowiednio dobranymi głowicami. Ta opatentowana technologia poprawia m.in. krążenie krwi i limfy, redukuje cellulit, ujędrnia skórę - tłumaczy dr n. med. Karolina Kopeć - Pyciarz.

Masaż jest wykonywany przy pomocy zmechanizowanych głowic masujących, które wywołują mikrostymulację, działając precyzyjnie i dogłębnie na każdy milimetr skóry. Bez powodowania urazów i podrażnień. Pacjent do zabiegu ubrany jest w specjalny kombinezon. System masaży obejmuje 20 - minutowy podstawowy (BASIC) masaż całego ciała, mający charakter drenujący oraz 10 - minutowe masaże poszczególnych partii ciała (FOCUS).  

Zabieg jest bezpieczny i wykonywany przez odpowiednio przeszkoloną osobę daje dobre rezultaty - podkreśla dr Iwona Radziejewska - Choma.

Skóra podczas zabiegu otrzymuje 1180 bodźców na dm2 wraz z każdym pełnym ruchem głowicy, dzięki czemu każdy milimetr skóry jest ujędrniony a pobudzone do działania fibroblasty stymulują produkcję kolagenu.

Komentarz eksperta

Dr Iwona Radziejewska-Choma
Dr Iwona Radziejewska-Choma
Nie każdy może poddać się zabiegowi Icoone. Poza typowymi przeciwskazaniami jak ciąża, okres karmienia, infekcje, ciężkie choroby ogólnoustrojowe, wyjątkowo należy uważać u osób z objawami niewydolności żylnej, jak poszerzone żyły, żylaki i teleangiektazje. Bardzo ostrożnie trzeba wykonywać zabieg u osób ze skłonnością do zasinień i kruchością naczyń, bo może to spowodować powstawanie nowych „pajączków”.

 

Rezultaty Icoone zauważalne są po pierwszych 5 zabiegach. Co do częstotliwości, zwykle cykl składa się z 10, 15 bądź 20 sesji. Może trwać kilka tygodni lub krócej (w przypadku zabiegów wykonywanych codziennie np. podczas pobytu w SPA). Ostateczna ilość zależy od wskazań i jest uzgadniana indywidualnie.

Jak zauważa dr Kopeć - Pyciarz, najnowsze trendy w medycynie estetycznej wskazują na konieczność stosowania indywidualnie dobranych terapii łączonych, aby uzyskać pożądany efekt. Leczenie powinno być niejako „szyte na miarę”. Nie ma jednego zabiegu, który rozwiąże wszystkie problemy, dlatego tak ważne jest oddanie się w ręce doświadczonego lekarza. Oprócz mezoterapii i masaży należy przeprowadzić leczenie laserowe zmian posłonecznych. Jest to obecnie tzw. „złoty standard” terapii uszkodzeń skóry spowodowanych UV.

Polecamy też: Przebarwienia skóry - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?