Akcja „mobilizacja przed latem” trwa. Siłownie i kluby fitness przeżywają oblężenie, parki i ulice pełne są biegających, a kelnerzy w restauracjach wyjątkowo często przyjmują zamówienia na sałatkę bez sosu. Efekty utraty zbędnych kilogramów wspomóc można w jeszcze jeden sposób: wybierając odpowiednie zabiegi w salonach kosmetycznych i gabinetach medycyny estetycznej. Przedstawiamy te najbardziej skuteczne, w tym kilka nowości.

 

SculpSure

SculpSure to jedyny na świecie, nieinwazyjny laser do redukcji tkanki tłuszczowej i konturowania ciała. To prawdziwa nowość nie tylko w Trójmieście, ale i na światowym rynku medycyny estetycznej. Zaledwie kilka tygodni temu urządzenie trafiło do Europy, a pierwszą kliniką w Polsce, w której będzie można wykonać ten rewolucyjny zabieg jest Centrum Medyczne Dr Kubik z Gdyni. I choć zapisy na zabiegi trwają (umawianie wizyt rozpoczęło się w kwietniu), już dziś wiadomo, że SculpSure będzie absolutnym hitem. Dlaczego?

– Najważniejsze właściwości lasera można opisać trzema słowami: najnowocześniejszy, bezbolesny, skuteczny – mówi dr Paweł Kubik, specjalista medycyny estetycznej, twórca i właściciel Centrum Medycznego Dr Kubik. 

Komentarz eksperta

Dr n. med. Paweł Kubik
Dr n. med. Paweł Kubik
Cały zabieg trwa jedynie 25 minut i jest absolutnie nieinwazyjny. Pacjent w miejscu działania urządzenia odczuwa jedynie delikatne ciepło. Nie ma mowy o bólu, dyskomforcie, znieczuleniu, rekonwalescencji czy bliznach, które towarzyszą wielu innym zabiegom likwidującym tkankę tłuszczową. To dlatego, że choć laser podgrzewa komórki tłuszczowe do 42-47 stopni Celsjusza, miejsce jego przyłożenia do skóry jest jednocześnie chłodzone przez wbudowane w urządzenie szkło szafirowe. To zupełnie rewolucyjne rozwiązanie i to w skali światowej.

 

Rewolucyjne są również efekty, jakie daje SculpSure. Zabieg pozwala bowiem zmniejszyć ilość uporczywej tkanki tłuszczowej nawet o 25 proc. w takich obszarach jak m.in. brzuch, wnętrze ud, plecy, kolana, ramiona. Można nim zlikwidować tzw. „boczki” czy znienawidzone szczególnie przez kobiety „pelikany”.

– SculpSure posiada cztery aplikatory, które przykładane są do ciała w różnych konfiguracjach w zależności od tego, z których miejsc pacjent chce się pozbyć uporczywego tłuszczu – tłumaczy dr Paweł Kubik i dodaje, że laser przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą wysmuklić i widocznie zmniejszyć obwód swojego ciała, a nie udaje im się to pomimo np. ćwiczeń. – Podczas samego zabiegu usuwanych jest około 30 procent tłuszczu. Reszta wydalana jest przez wątrobę i układ limfatyczny w ciągu 6-12 tygodni. Pierwszy efekt widać więc od razu po wyjściu z gabinetu, ale potem rezultaty jeszcze się zwiększają, a efekt finalny widoczny jest po około 3 miesiącach od zabiegu. Zabieg można oczywiście powtarzać – mówi dr Paweł Kubik.

 

Kriolipoliza

To jedna z najnowocześniejszych metod redukcji tkanki tłuszczowej. Podczas zabiegu dochodzi do jej kontrolowanego schładzania (nawet do -10 st.C, wysokość temperatury dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta, a zależy ona m.in. od grubości jego tkanki tłuszczowej). W efekcie zabiegu znajdujące się tuż pod skórą właściwą w tkance podskórnej komórki tłuszczowe, bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, są trwale niszczone.

– Kriolipoliza powoduje niszczenie jedynie komórek tłuszczowych. Pozostałe tkanki czyli skóra, mięśnie, nerwy, naczynia krwionośne są w znacznie mniejszym stopniu wrażliwe na działanie czynnika chłodzącego, nie ulegają więc uszkodzeniu – mówi Kamila Popiołek, kosmetolog-trycholog z Instytutu Zdrowia i Urody Yasumi w Gdańsku przy ul. Ferdynanda Focha 8.

Po jednym zabiegu możliwa jest utrata nawet 5-8 cm. Nie będzie to jednak widoczne od razu. 

Komentarz eksperta

Kamila Popiołek
Kamila Popiołek
Około 30-40 procent efektów uzyskuje się w ciągu 15 dni po zabiegu. Na całość należy poczekać co najmniej 6-12 tygodni. Po tym czasie można zdecydować o ewentualnym powtórzeniu zabiegu. Zabieg nie jest bolesny, choć pacjenci mogą odczuwać lekkie napięcie w okolicy miejsca, które jest poddawane działaniu próżni. Intensywnie odczuwane jest także zimno. Zazwyczaj występuje także zaczerwienienie i odrętwienie obszarów ciała poddanych zabiegowi. Ten stan może się utrzymywać do kilku godzin po sesji.

Dla kogo wskazana jest kriolipoliza? – Polecamy ją osobom borykającym się z nadmierną tkanką tłuszczową występującą miejscowo. Zabiegowi najczęściej poddawane są brzuch, uda, dolna część pleców, ramiona – wylicza Kamila Popiołek.

 

ThermaSlim

Zabiegiem działającym na zasadzie odwrotnej do kriolipolizy jest ThermaSlim, który sprzyja wyszczuplaniu i wymodelowaniu sylwetki, przyczynia się także do eliminacji cellulitu. W przypadku ThermaSlim komórki tłuszczowe podawane są działaniu fali radiowej monopolarnej, która wnika w głąb skóry i dociera do miejsca, w którym rozpoczyna się gromadzenie komórek tłuszczowych.

Podczas zabiegu dochodzi do podgrzania skóry właściwej i tkanki podskórnej (do ok. 40 st.C) na głębokości 5 cm. W wyniku wzrostu temperatury następuje rozszerzenie naczyń włosowatych, co usprawnia krążenie i przyspiesza metabolizm, a jednocześnie dotlenia i odżywia tkanki. – Dzięki temu zbędne produkty przemiany materii są łatwiej usuwane z organizmu. Stymulowana jest także aktywność fibroblastów odpowiadających za produkcję białek strukturalnych kolagenu i elastyny – tłumaczy Kamila Popiołek z gdańskiego Instytutu Zdrowia i Urody Yasumi. – Dzięki temu ilość kolagenu wzrasta o około 30 procent, poprawia się więc gęstość i napięcie skóry. Staje się ona bardziej jędrna i gładka uzyskując wygląd jak po liftingu.

ThermaSlim jest szczególnie wskazany dla osób, które chcą zredukować cellulit, wyszczuplić i ujędrnić ciało, zlikwidować zwiotczenie skóry, wzmocnić stymulację przemiany materii. Obszary poddawane zabiegowi to brzuch, boczki, ramiona, uda, kolana i łydki. Najlepsze efekty daje seria 8-10 zabiegów wykonywanych co 3-4 dni.

 

Tight Skin with fat Therapy

Tight Skin with fat Therapy to zabieg o działaniu wyszczuplającym, ujędrniającym oraz odżywczym. Jest połączeniem zimnego laseru, elektrostymulacji oraz silnie ujędrniających bandaży, zwanych Yasumi Body Wrap. – Ten zabieg polecamy osobom chcącym poprawić kondycję skóry oraz pozbyć się niechcianych centymetrów – mówi Kamila Popiołek.

Jak działają poszczególne etapy Tight Skin with fat Therapy?

Pierwszy etap to zabieg „zimnym” laserem, który daje efekt nieinwazyjnej lipolizy. Prowadzi on do zwiększenia przepuszczalności błon komórkowych. Komórki tłuszczowe wytwarzają pory przejściowe, dzięki czemu tłuszcz w postaci trójglicerydów i wolnych kwasów tłuszczowych przedostaje się do przestrzeni międzykomórkowej, w której ulega naturalnemu procesowi metabolicznemu, jest więc wydalany z organizmu.

W drugim etapie zabiegu stosowana jest elektrostymulacja. Delikatne, ale głęboko działające impulsy elektryczne stymulują tkankę powierzchniową i  przenikają także w głąb skóry. – Dochodzi do pobudzenia przemiany materii i krążenia krwi. W efekcie w znacznym stopniu redukowana jest ilość podskórnej tkanki tłuszczowej, wzrasta również jędrność i elastyczność skóry. Wykorzystywany podczas zabiegu prąd pobudza mięśnie do rytmicznych skurczów porównywalnych z tymi, jakie pojawiają się podczas ćwiczeń fizycznych – mówi Kamila Popiołek z Instytutu Yasumi.

Trzeci etap zabiegu to bandaże Yasumi Body Wrap. Są one nasączone płynem o silnym działaniu ujędrniającym, stymulującym metabolizm, przyspieszającym proces spalania tkanki tłuszczowej oraz pobudzającym redukcję cellulitu. Bandaże są ciasno owijane na miejsca poddawane zabiegowi, a bezpośrednio po ich zdjęciu skóra jest odpowiednio nawilżona, stonizowana i zregenerowana.

Wskazania do zabiegu Tight Skin with fat Therapy: nadmiar tkanki tłuszczowej, wiotka skóra, utrata jej napięcia i elastyczności. Najlepsze efekty daje seria 6-9 zabiegów. Należy je wykonywać co 2-3 dni. 

– Pamiętajmy, że nawet najlepszy i najdroższy zabieg nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli nie będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad – przestrzega Kamila Popiołek.

– Bardzo ważne jest picie wody w odpowiednich ilościach, prawidłowe nawodnienie ma bowiem niebagatelny wpływ na kondycję skóry, tkanek i mięśni. Istotna jest także zróżnicowana dieta. Należy się odżywiać racjonalnie, bez objadania się. Zalecany jest wysiłek fizyczny, np. siłownia, basen ,fitness, pilates, bieganie, rower oraz spacery na świeżym powietrzu, które świetnie dotleniają skórę oraz cały organizm. Warto również wiedzieć, że jeśli odżywiamy się racjonalnie i systematycznie ćwiczymy, a pomimo tego wciąż nie ma efektów w postaci mniejszej liczby kilogramów, wskazane są badania krwi, zarówno ogólne, jak i te pod kątem hormonów. To bardzo ważne, ponieważ zlikwidowanie problemów leżących wewnątrz organizmu, pozwala na osiągnięcie zamierzonych efektów terapeutycznych w czasie wykonywania zabiegów wyszczuplających oraz mających na celu poprawę kondycji skóry.