SPA stało się terminem niejednoznacznym, którym określa się zarówno uzdrowiska, ośrodki leczniczo-wypoczynkowe, jak i salony odnowy biologicznej. Pierwotnie działalność ośrodków SPA oparta była na zabiegach wykorzystujących prozdrowotne właściwości wody. Obecnie oferują one o wiele bogatszy zakres usług.

 

Historia SPA

Już starożytni wykorzystywali zalety źródeł. Kąpiel traktowana była przy tym nie tylko jako forma zabiegu higienicznego, relaksacji czy leczenia, ale także jako rytuał magiczny i religijny. Wodolecznictwo, będące narzędziem medycyny, rozwijało się w Chinach, Japonii, a także w Europie, gdzie pierwowzorem współczesnego SPA były łaźnie greckie i rzymskie. Rzymianie korzystali z basenów wypełnionych zimną lub gorącą wodą, łaźni parowych, masaży oraz sal relaksu. Fałszywie uważa się nawet, że termin SPA jest skrótem łacińskiej sentencji sanus per aquam (zdrowy przez wodę). Słowniki podają jednak, że wyraz ten nie jest skrótowcem lecz zapożyczeniem od nazwy belgijskiej miejscowości uzdrowiskowej Spa, która już w XIV w. była kurortem cenionym ze względu na lecznicze właściwości znajdujących się tam gorących źródeł. W Polsce źródła i strumienie cenili zarówno ludowi uzdrowiciele, jak i lekarze dworscy. Miejscowości posiadające walory lecznicze zaczęto nazywać uzdrowiskami, a zakłady lecznicze sanatoriami. Znane dzisiaj salony SPA częściowo dziedziczą tę bogatą tradycję. 

 

Rodzaje SPA

W Polsce nie istnieje ostra definicja prawna tego, czym właściwie jest SPA. Zazwyczaj określa się tym mianem placówki oferujące usługi odnowy biologicznej oraz dodatkowo zabiegi kosmetyczne i różnego rodzaju terapie relaksacyjne. Możemy zatem mówić zarówno o: ośrodkach SPA (Resort SPA), które posiadają bogatą infrastrukturę, miejsca noclegowe oraz szereg dodatkowych atrakcji turystycznych, o centrach SPA, które przyjmują postać hoteli czy kompleksów oferujących usługi z zakresu: odnowy biologicznej, rehabilitacji, fitnessu, kosmetologii, relaksacji i wspierającymi zdrowy styl życia (Wellness i SPA), a także o salonach SPA (Day SPA), nastawionych na wykonywanie określonej gamy zabiegów i pozbawionych miejsc noclegowych.

 

Oferta SPA

Ze względu na brak jasnych kryteriów nie istnieją usługi, które powinny być zagwarantowane klientowi w SPA. Przyjmuje się jednak, że dobry ośrodek dysponuje przynajmniej podstawowymi narzędziami hydroterapii i zatrudnia wykwalifikowany personel: specjalistów odnowy biologicznej, terapeutów, masażystów, kosmetologów, kosmetyczki, trenerów fitness, dietetyków itd. Przy tym nie mniej ważna od oferty jest filozofia prowadzenia tego rodzaju obiektu. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z rozbudowanym kompleksem wypoczynkowym, czy małym salonem, SPA powinno sprzyjać wypoczynkowi, oferować możliwość wyciszenia się i pełnej relaksacji. Tej idei muszą być podporządkowane aspekty takie jak: wystrój wnętrz, rodzaj oświetlenia, dźwięku (dobór muzyki, naturalne terapie dźwiękiem lub zapewnienie ciszy), wyżywienia, a także wszelkie rodzaje interakcji z klientem.

 

Zabiegi SPA

Wśród zabiegów najczęściej oferowanych przez salony SPA znajdują się wszelkie formy masażu, zabiegi dotyczące twarzy i ciała łączące formy akupresury, oddziaływa temperaturą i różnego rodzaju substancjami oraz przedmiotami (nazywane po prostu zabiegami SPA), zabiegi kosmetyczne oraz wybrane elementy hydroterapii, aromatoterapii czy terapii światłem i dźwiękiem. W dużych ośrodkach skorzystać można dodatkowo z usług fizjoterapeutów, dietetyków, trenerów, a czasem nawet lekarzy medycyny estetycznej. Przy czym poszczególne SPA mogą stawiać na kompleksowość usług lub na ich wybrany rodzaj, związany np. z walorami naturalnymi (bliskością źródeł, położeniem nad brzegiem morza). Zdarza się również, że dana placówka przyjmuje określoną konwencję obejmująca wystrój, rodzaj zabiegów czy nawet dobór personelu - przykładem mogą być SPA orientalne.

 

Wybór SPA

Resort SPA może sprzyjać rodzinnym wakacjom, a dobrze funkcjonujące Day SPA zapewni nam chwilę wytchnienia po ciężkim dniu pracy. SPA może także być miejscem spotkań biznesowych, szkoleń czy konferencji (Business SPA), ośrodkiem rehabilitacyjnym lub terapeutycznym (Medical SPA), w którym powraca się do zdrowia, leczy specyficzne schorzenia, pozbywa zbędnych kilogramów czy nałogów lub korzysta z walorów uzdrowiskowych (Destination SPA). Jak łatwo zrozumieć, nawet najwyższa jakość usług oraz infrastruktury okaże się niczym, gdy nastawiając się na relaks, znajdziemy się w basenie pełnym głośno bawiących się dzieci lub, chcąc niezobowiązująco spędzić czas, wybierzemy się do ośrodka, w którym wszyscy będą mówili do nas szeptem. Dlatego zawsze warto zawczasu dokładnie sprawdzić zakres usług oraz zapytać się o specyfikę miejsca, do którego chcemy się udać.