Masz ochotę na masaż, ale nie wiesz, co wybrać? Oto lista propozycji. Wśród nich znajdziesz modne masaże terapeutyczne, relaksacyjne, egzotyczne, a także rytuały SPA. Uwaga, pamiętaj, że wskazania do wykonania zabiegów zostały podane orientacyjnie, jeśli jesteś chory, musisz skonsultować się z lekarzem i terapeutą.

 

Masaże lecznicze i relaksacyjne

Masaż szwedzki - najpowszechniejszy rodzaj masażu, często stanowi podstawę innych rodzajów masażu i tzw. rytuałów SPA (zabiegów kosmetyczno-relaksacyjnych). Używanymi technikami są: głaskanie, rozcieranie, wyciskanie i wałkowanie, ugniatanie i skręcanie, oklepywanie oraz wibracje lub wstrząsanie. Ruchy w zależności od potrzeby, a także fazy trwania masażu mogą być dynamiczne, jak i bardzo łagodne. Wskazania: bóle kręgosłupa, stawów, mięśni, przemęczenie, stres, bezsenność, usztywnienie ciała, bóle głowy, dolegliwości reumatyczne.

Masaż relaksacyjny - jego celem jest zniesienie napięcia nerwowo-mięśniowego i psychicznego. Stan relaksacji uzyskuje się przez użycie łagodnych technik. Ruchy masażysty są spokojne, rytmiczne. Wskazania: przemęczenie, stres, nerwica, obniżenie nastroju, zbytnie napięcie mięśni.

Masaż aromaterapeutyczny - jest to rodzaj masażu łączący techniki manualne z terapią olejkami eterycznymi. W zależności od doboru olejku można uzyskać działanie stymulujące lub relaksacyjne. Niektóre typy olejków działają leczniczo np. olejek anyżowy (choroby dróg oddechowych) czy olejek eukaliptusowy (łagodzi bóle reumatyczne). Wskazania: stres, katar, napięcie mięśni, ale także: ospałość, brak energii, apatia.

Masaż prenatalny - masaż dla przyszłych mam. Stosuje się go od 3 do 8 miesiąca ciąży. Łagodzi bóle kręgosłupa, nóg, stóp, pomaga uelastycznić mięśnie. Wykonywany jest w pozycjach bezpiecznych dla dziecka (w leżeniu na boku, siadzie). Wskazania: bóle mięśni, napięcie psychiczne.

Masaż/drenaż limfatyczny - usprawnia krążenie limfy. Jest to masaż bardzo łagodny, powolny i „płynny”, wykorzystujący techniki głaskania, rozcierania i wyciskania. Przeciwdziała powstawaniu obrzęków, pomaga ujędrnić skórę. Obecnie wykonuje się go z użyciem sprzętu. Wskazania: leczenie obrzęków, cellulit.

Masaż sportowy - masaż mający na celu maksymalizację wyniku sportowego. W salonach SPA spotyka się jego lżejszą wersję, tzw. masaż regeneracyjny, który ma obniżyć pobudzenie fizyczne i psychiczne związane z aktywnością sportową. Wskazania: duże obciążenia treningowe, skurcze, bóle mięśni, kłopoty z zasypianiem.

Masaż tkanek głębokich - przywraca prawidłowe napięcie głębokich warstw mięśni i tkanki łącznej. Łączy techniki różnych metod masażu, w tym terapii punktów spustowych. Jest wolny, ale ma różne stopnie intensyfikacji. Wskazania: ograniczenia ruchomości, bóle i skurcze mięśni, rehabilitacja po urazach, zespół cieśni nadgarstka.

Terapia punktów spustowych - terapia mająca na celu usunięcie bólu oraz usunięcie nieprawidłowych wzorców ruchowych. Polega na uciskaniu i rozciąganiu miejsc o zmożonym napięciu będącym objawem choroby. Wskazania: przykurcze, przeciążenia, sztywność karku, bóle kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty.

Rolfing/integracja strukturalna - jest rodzajem terapii manualnej mającej na celu przywrócenie prawidłowej postawy, redukcji nadmiernego napięcia oraz nieprawidłowych wzorców ruchowych. W czasie zabiegów wykorzystuje się wiele technik, ale dominują uciski, ruchy rozciągające i skupiające przy użyciu dłoni, palców, przedramion. Wskazania: wady postawy, bóle kręgosłupa, wzmożone lub osłabione napięcie mięśniowe, rehabilitacja po urazach.

 

Masaże częściowe

Masaż głowy - polega na wykonywaniu delikatnych okrężnych ruchów opuszkami palców. Rozluźnia, uspokaja, a także wpływa na ukrwienie skóry głowy. Bywa łączony z zabiegami kosmetycznymi. Wskazania: stres, bóle głowy i karku, łysienie.

Masaż karku - wykonywany jest w celu redukcji napięcia mięśni karku lub korekcji wad postawy, ale przynosi także znaczną ulgę psychiczną. Bywa wykonywany w pozycji siedzącej, dzięki czemu można go łączyć z innymi formami zabiegów, np. zabiegami na dłonie. Wskazania: napięcie mięśni karku, stres, przemęczenie, wady postawy.

Masaż twarzy, szyi i dekoltu - ujędrnia skórę, relaksuje, działa liftingująco. Polega na głaskaniu, rozcieraniu, ugniataniu i delikatnym szczypaniu. Łączy się go z zabiegami kosmetycznymi. Wskazania: rehabilitacja po zabiegach chirurgii plastycznej, profilaktyka przeciwzmarszczkowa, stres.

Masaże stóp i dłoni - masaże stóp i dłoni mają działanie odprężające. Łączy się je z elementami refleksologii, czyli dziedziny zajmującej się połączeniami pomiędzy punktami na ciele tzw. refleksami, a organami wewnętrznymi. Wskazania: stany napięcia, uczucie ociężałości, zaburzenia krążenia, bóle reumatyczne.

 

Masaże z użyciem akcesoriów

Masaż gorącymi kamieniami - w czasie zabiegów używa się rozgrzanych i zimnych kamieni w celu dodatkowej stymulacji ciała. Odpręża, poprawia krążenie oraz przemianę materii. Wskazania: przemęczenie, stres, wzmożone napięcie mięśni.

Masaż szklanymi kulami - jest rodzajem masażu limfatycznego. Wykorzystywane w nim pałeczki zakończone szklanymi kulami o gładkiej powierzchni, czasem dodatkowo wypełnione chłodzącym je płynem. Użycie pałeczek pozwala na wykonywanie delikatnych technik wyciskania. Wskazania: leczenie obrzęków, cellulit.

Masaż bańką chińską - zabieg wykonywany przy pomocy bańki próżniowej. Bańka przysysa cię do ciała, wpływając m.in. na ukrwienie skóry. Kiedyś bańkami leczono przeziębienia, dzisiaj używa się ich także w walce z cellulitem. Wskazania: cellulit, rozstępy, bóle mięśniowe, nerwobóle, zaburzenia krążenia, przeziębienie.

Masaż muszlami (Lava Shells) - opatentowana metoda z użyciem spreparowanych rozgrzewających się muszli, żelu zawierającego suszone algi morskie oraz wody z dodatkiem soli i olejków. Jest to delikatny masaż relaksacyjny. W czasie upałów wkład aktywujący może zostać wymieniony na chłodzący. Wskazania: wzmożone napięcie mięśni, potrzeba odprężenia.

Masaż stemplami - masaż wykonywany przy pomocy ziół zawiniętych w bawełniany materiał. Zioła i olejki aromatyczne używane w czasie zabiegu mogą być dobrane zgodnie z życzeniami klienta. Zabieg opiera się na łączeniu dobroczynnego działania dotyku, ciepła i substancji zawartych w ziołach. Wskazania: wzmożone napięcie mięśni, przemęczenie, stres, cellulit.

Masaż z peelingiem - jest to masaż relaksacyjny połączony z działaniami kosmetycznymi mającymi na celu wygładzenie skóry. Wskazania: cellulit, profilaktyka przeciwstarzeniowa, przygotowanie do zabiegów obejmujących swoim działaniem skórę.

Rytuały czekoladowe/miodowe etc. - zabiegi łączące zalety masażu, aromaterapii, działania kosmetykami i stymulacji ciała poprzez specyficzne właściwości używanych substancji (temperaturę, gęstość, lepkość). Wskazania: potrzeba odprężenia, pielęgnacja skóry.

Rytuał świecą - używane w zabiegu specjalne świece po rozgrzaniu topią się do postaci aromatycznego olejku, który zostaje wmasowany w ciało. Zabieg ma właściwości relaksacyjne, ale także wartość kosmetyczną z uwagi na zawarte w świecach substancje. Wskazania: stres, profilaktyka przeciwstarzeniowa skóry.

 

Masaże egzotyczne

Masaż tajski - wykonywany od setek lat zabieg, w czasie którego używa się technik masażu, akupresury (ucisku punktów witalnych), refleksologii oraz rozciągania ciała (bywa nazywany jogą dla leniwych). Jest to masaż intensywny, w czasie którego masażysta używa nie tylko dłoni, ale również łokci, przedramion i stóp. Masaż tajski relaksuje i rozluźnia, ale także stymuluje cały organizm: układ krwionośny, limfatyczny, nerwowy. Wskazania: zaburzenia krążenia, zaburzenia przemiany materii, przemęczenie, bóle mięśni, zbytnie napięcie mięśni.

Masaż shiatsu - wywodzący się z Japonii masaż uciskowy, wykorzystujący techniki: uciskania palcami, podstawą dłoni, pulsowania, manipulacji ciałem pacjenta, w tym rozciągania mięśni i ścięgien. Masaż jest intensywny, ale nie powinien być bolesny. Zasady jego działania wskazują na to, że jest on zapożyczeniem z technik medycyny chińskiej. Wskazania: zaburzenia krążenia, zaburzenia przemiany materii, bóle kręgosłupa, bóle mięśniowe, zmniejszenie ruchomości stawów i elastyczności mięśni, stres, przemęczenie.

Masaż lomi lomi - masaż polinezyjski pierwotnie wykonywany w celach mistycznych. Charakteryzuje się płynnością ruchów. Wykorzystywane są techniki ugniatania, pocierania i wyciskania wykonywane dłońmi, przedramionami i łokciami, a także manipulacje w stawach. Lomi lomi jest traktowany jako masaż relaksacyjny i rodzaj terapii mającej oddziaływać na ciało i psychikę. Tradycyjnie zabieg bywa ofiarowywany w intencji powodzenia jakiejś sprawy. Wskazania: zaburzenia krążenia, zaburzenia układu nerwowego, przemęczenie, stres.

Masaż abhjanga - masaż całego ciała z użyciem ziół i olejów, szczególnie oleju sezamowego. Stanowi część programu oczyszczającego i odmładzającego stosowanego w tradycyjnym systemie medycyny indyjskiej, Ajurwedzie. Zwyczajowo zabieg wykonuje się od masażu głowy i twarzy, a następnie przechodzi do masażu klatki piersiowej (zgodnie z ułożeniem czakr). Metoda ta używana jest w celach oddziaływania na ciało i psychikę. Stymulowany jest układ krwionośny i limfatyczny, aparat ruchu, a także skóra poddana działaniu olejków. Wskazania: bóle kręgosłupa, mięśni i stawów, niskie ciśnienie, stres, przemęczenie, nagromadzenie toksyn, problemy z cerą.

Masaż watsu - to amerykańska metoda łącząca nowoczesne podejście i tradycyjne wschodnie metody pracy z ciałem. Nazwa jest zrostem słów: water (ang. woda) i shiatsu (opisywany wyżej masaż japoński). Zabieg wykonywany jest w basenie wypełnionym wodą w temperaturze 36°C. Terapeuta manipuluje unoszącym się na powierzchni ciałem pacjenta, używa przy tym tradycyjnych technik shiatsu oraz technik zaczerpniętych z innych metod, w tym technik rozciągających. Wskazania: choroby neurologiczne, reumatyzm, przewlekły ból, przykurcze, stres, przemęczenie.

 

Wyższa szkoła jazdy

Masaż na cztery ręce - uchodząca za ekskluzywną i często stosowana w przypadku masaży egzotycznych metoda, w której masażyści pracują parami. Zdarza się, że w trakcie tego typu masażu łączone są techniki należące do różnych systemów terapeutycznych. Wskazania... brak czasu lub silna potrzeba bycia dopieszczoną.