Coraz większą popularnością cieszą się groty solne, reklamowane jako sposób na uporanie się z dolegliwościami zdrowotnymi oraz nadmiernym stresem towarzyszącym obowiązkom dnia codziennego. W wyłożonych bryłami soli pomieszczeniach wytwarza się specyficzny mikroklimat. Obecność mikroelementów w powietrzu, to jednak nie wszystko. Liczy się też nastrój

 

Haloterapia w sercu miasta

W przeszłości używano zalet haloterapii, czyli terapii solą, jako sposobu na radzenie sobie z chorobami dróg oddechowych. Rzymski pisarz i historyk Gaius Plinius Secundus, zwany starszym, powiedział nawet, że istnieją dwie najważniejsze w życiu rzeczy: słońce i sól. Dzisiaj, gdy przede wszystkim stosuje się farmakoterapię, znaczenie solnych inhalacji znacznie zmalało. Nadal jednak w wielu sanatoriach z powodzeniem używa się kąpieli solankowych, a tężnie przyciągają kuracjuszy skierowanych tam przez lekarzy medycyny. Nie każdy ma jednak możliwość wyrwania się z miasta do uzdrowiska. Tym, którzy nie mają czasu na wyjazd do sanatorium, można zaproponować seans w grocie solnej.

 

Jak wygląda wnętrze groty solnej?

Nie istnieje kanon wystroju wnętrz dla tworzonych sztucznie grot solnych. Jedne z nich mogą być bardzo nowoczesne, przestrzenne i rozświetlone, inne niewielkie i tonące w półmroku. Należy się spodziewać raczej pomieszczeń dość ciasnych, ale za to niezmiernie klimatycznych. Ściany wyłożone blokami i bryłami soli morskiej (szczególnie ceniona jest sól z Morza Martwego) lub kopalnianej są dodatkowo ozdobione lampami solnymi, wykończenia wykonane są z drewna żywicznego. Zdarza się, że sufit spowija konstrukcja przypominająca nacieki tworzące się w prawdziwych jaskiniach. Przy ścianach rozstawione są wygodne leżaki, na których wypoczywają goście. Panująca w grotach temperatura ma zapewnić komfort wypoczynku, jest zatem ciepło, ale nie gorąco (ok. 23°C). System klimatyzacji w grotach odpowiada także za utrzymywanie odpowiedniej wilgotności, utrzymującej się w granicach 40 proc.

 

Działanie terapeutyczne

Dzięki utrzymywaniu odpowiedniej temperatury i wilgotności, z brył soli uwalniane są: jod, wapń, chlorki sodu, żelazo, magnez, potas, brom, selen i miedź. To właśnie działanie tych pierwiastków i mikroelementów sprawia, że groty solne uznaje się za dobre uzupełnienie leczenia w terapii wielu chorób. Jod wskazany jest w niedoczynności tarczycy, ale pomaga także redukować wagę. Wapń odpowiada nie tylko za stan zębów i kości, ale również za krzepliwość krwi, a wraz z magnezem i potasem za stan napięcia naszych mięśni. Żelazo jest niezbędnym składnikiem hemoglobiny. Brom uspokaja, selen ma zbawienny wpływ na naszą skórę, a miedź działa przeciwgrzybicznie. Co więcej, duże stężenie soli w powietrzu powoduje, że jest w nim mniej alergenów, dzięki czemu ulgę mogą odczuwać alergicy. To jednak nie wszystko. Liczy się także wystrój i barwne oświetlenie oraz dźwięki, które wpływają na psychikę.

 

Wskazania: niedoczynność tarczycy, astma, alergie, choroby płuc i oskrzeli, nieżyty nosa, zapalenie zatok, niska odporność, niewydolność krążenia, zapalenia skóry, trądzik, łuszczyca, stres, przemęczenie.

 

Przeciwwskazania: nadczynność tarczycy, choroby nerek, gruźlica, nowotwory, klaustrofobia,

 

Przebieg seansu

Przed wejściem do groty warto ubrać się w coś wygodnego. W zależności od regulaminu danego obiektu, można wejść w obuwiu (rozdawane są osłony) lub w skarpetkach. W grocie panuje zazwyczaj cisza, dlatego należy zachowywać się taktownie, zająć swoje miejsce i poddać się działaniu mikroklimatu oraz muzyki relaksacyjnej. Jeśli wybieramy się na seans z dziećmi, warto dopytać, czy są one mile widziane. W niektórych miejscach organizowane są specjalne seanse dla rodzin lub kąciki dla dzieci, którym udostępnione zostają zabawki. Nie istnieją ścisłe ramy czasowe pobytu. Jeśli do groty wchodzi się grupami, to zazwyczaj zmiana grup następuje po ok. godzinie.

 

Uwaga!

Groty solne są niemałą atrakcją, ale mogą stanowić jedynie formę uzupełnienia terapii prowadzonej przez lekarza. Wskazania i przeciwwskazania wymienione w tekście mają wartość informacyjną, ale nie są poradą medyczną. W przypadku ciężkich lub przewlekłych schorzeń należy zaczerpnąć porady lekarza.